NAJSTARIJI SVADBENI OBIČAJ: Šta se sve treba ispoštovati za DUG I SREĆAN BRAK
Sve je više mladenaca koji se vraćaju tradiciji i žele da im ovaj veliki dan protekne što je svečanije moguće.
Mnogi od najstarijih svadbenih običaja održali su se do današnjih dana, a malo je onih koji znaju njihovo pravo značenje i simboliku.
Evo objašnjenja za neke koji se najčešće sprovode:
U svatove se pozivalo nedjelju dana prije svadbe, buklijom vina ili rakije, čuturom. Kuma je pozivao direktno mladoženjin otac i davao mu da pije iz buklije. Kum bi potom blagoslovio mladence i okitio bukliju cvijećem, peškirima i parama. Kum i mladoženjin otac bi potom polomili pogaču i uzeli svoju polovinu i potom sjeli da se dogovore oko detalja.
Momačko i djevojačko veče
Svrha ove večeri jeste oproštaj od slobodnog načina života i momka i djevojke. Nekada su djevojke tokom te večeri plele vjence i njime kitile kapiju. Kum i kuma tokom ove večeri vode računa da svi budu veseli i da nikom ne budu prazne čaše, prenosi Pink.
Mit oko bisera
Mlada ne bi trebalo da za vjenčanje bude okićena biserima, jer oni simbolizuju suze. Smatra se da ako ih mlada nosi da će tokom braka proliti dosta suza.
Gađanje jabuke iz puške
Običaj je takav da kada mladoženja dođe po mladu, njemi postave jabuku na najviše drvo koje imaju u dvorištu i mladoženja mora da pogodi tu jabuku. U suprotnom ne može da odvede mladu.
Kupovina mlade
Na dan svadbe, mladoženja odlazi po mladu, gdje se ona “otkupljuje” novcem i dukatima. Nekada su te svote novca bile basnoslovne, ali je knez Aleksandar Karađorđević 1846. izdao naredbu koja je glasila: “Iskanje i davanje novca i zlata za djevojku ukida se kao običaj protivan dostojanstvu čovečijem.” Time je ovaj običaj ukinut, a danas su od ovog običaja ostale samo šale u vidu simboličnog otkupa mlade.
Gledanje kroz prsten
Običaj razmjene prstenova star je oko 3.000 hiljada godina, praktikovali su ga još i egipćani koji su ga takođe stavljali na domali prst jer tuda prolazi vena koja je direktno povezana sa srcem. Na dan vjenčanja kada mladoženja dođe po mladu ona treba da ga pogleda kroz vjerenički prsten. Na taj način on će nju voljeti do kraja života.
Ne okretati se
Kada mladoženja preuzme mladu i oni krenu na vjenčanje, mladu njeni dozivaju da se okrene dok s druge strane njegovi se trude da se ona ne okrene, jer ako se okrene djeca će da liče na njene.
Mjerenje na kantar
Na dan vjenčanja mladoženjina majka mjeri njegovo odjelo na kantar i na taj način niko ga ne može ureći.
Gledanje kroz prsten
Mlada bi trebala na dan venčanja da pogleda mladoženju kroz verenički prsten, a to će joj doneti njegovu večnu ljubav. Stari uglavnom preporučuju ovaj običaj mladencima, jer će tako nov bračni par imati dug i srećan život.
Bacanje sita na krov kuće
Kada mladenci stignu mladoženjinoj kući onda svekrva daje svojoj snaji sito u kom se nalaze žito, jabuka, cveće i bombone. Mlada prosipa sadržinu sita na svatove, a potom mora da baci sito na krov kuće sa poentom da se ono zadrži na krovu. Ako sito padne sa krova mladoženja je dužan da ga pregazi.
Nakonče
Nakonče je najmlađe dijete iz familije koje mlada, prije nego što uđe u svoj novi dom, simbolično podiže iznad glave i okreće tri puta u krug, kako bi i sama sa svojim mužem imala lijepu i zdravu djecu.
Prenošenje preko praga
I naravno, kada se sve završi i mladenci krenu kući mladoženja će mladu prenijeti preko praga. To je paganski običaj starih Slovena po kome se smatra da duhovi predaka žive u pragu svake kuće, pa da ih mlada ne bi gazila kada prvi put ulazi u kuću, mladoženja je prenosi preko praga poštujući tako svoje pretke.