OPREZ! Dvije stvari koje mnogi imaju u SPAVAĆOJ SOBI izazivaju ZDRAVSTVENE PROBLEME i nesanicu
Jedan od načina da se poboljšate kvalitet života je i ulaganje u "posteljinu". Ovo je zapravo način na koji uređujemo spavaću sobu, ali i detalje u njoj i način na koji se odnosimo prema snu.
Ovo zapravo podrazumijeva da ćete pri dizajniranju i izboru kreveta za spavaću sobu povesti računa o detaljima koji će vama konkretno uticati na kvalitet sna. Počnite od toga koliki vam krevet treba, da li spavate sa partnerom ili ne.
Nakon ovoga dolazi u obzir uzglavlje kreveta, da li preferirate da bude drveno ili tapacirano. Zatim na red dolazi dušek, uzmite u obzir tvrdoću, da li volite da spavate na tvrđoj ili mekšoj površini. Ukoliko vi i vaš partner imate različite preferencije kada je riječ o ovome možete uzeti i kombinovani dušek koji je sa jedna strane mekan, a sa druge tvrd.
Pored ovoga u obiz uzmite i posteljinu. Jako je bitno da posteljina bude od kvalitetnog materijala, najbolje pamuka, zbog čega bi bilo poželjno da pratite oznake na deklaracijama prilikom kupovine. Pamučna posteljina ne samo da je prijatnija za kožu, već je i pogodnija za pranje. Posteljina baš kao i trpezarijski sto treba da bude čista, zbog čega je pri pranju možete otkuhati na 90 stepeni kako biste uklonili sve ostatke prljavštine i bakterije.
Kada je riječ o ćebadima, bilo bi poželno da budu od prirodnih materijala kao što je vuna, ali ukoliko nisu potrudite se da uvijek imaju navlaku preko. Na ovaj način će ćebe duže biti čisto, a ovako izbegavate direktan kontakt sa kožom, ako je ćebe od sintetike, uvijek ćete imati osjećaj prijatnog hlađenja.
Ono što ozbiljno u ovom slučaju može da ugrozi kvalitet sna je loša, gruba tkanina koja iritira kožu, posebno lice, jer je koža lica u direktnom kontaktu sa jastučnicom.
Ovdje također treba voditi računa o izboru pokrivača. Prilikom kupovine ćebadi pratite etikete, imate super topla, srednje topla i hladnija ćebad. Birajte ih prema svojim potrebama i godišnjem dobu, jer pretoplo ćebe može uzrokovati znojenje i dehidraciju, što zauzvrat utiče na kvalitet sna. S druge strane, tanji pokrivač će vas držati budnim cijelu noć ako vam nije dovoljno toplo.
Ako ste alergični na neki materijal ili vaša koža reaguje na recimo vunu, još jedan razlog da se pridržavate deklaracija.
Izbjegavajte previše detalja u spavaćoj sobi jer odvlače pažnju i na kraju skupljaju prašinu. Učinite svoju spavaću sobu čistom, prozračnom i prostranom. Dvije stvari koje nikako ne smijete imati u spavaćoj sobi su televizor i obuća koju nosite, bilo da ih držite u ormaru ili van nje, jer s vremenom mogu uzrokovati neugodne mirise u spavaćoj sobi, a nije ni higijenska.
Sve ove stavke treba uzeti u obzir prilikom opremanja spavaće sobe.
Dakle, prilikom kupovine razmislite da li će vam biti udobno u takvom krevetu, posteljini i sa određenim ćebetom, kako biste ostvarili osnovne preduslove za kvalitetan san. Uložite koji dinar više jer ćete kasnije sigurno imati koristi.
Kada je u pitanju kako sami utičemo na san, način života je takođe veoma važan.
To uključuje način na koji jedete i da li se redovno hidrirate, ali i kako provodite vrijeme neposredno prije spavanja.
Večera treba da bude lagana i najmanje dva sata pre odlaska na spavanje. Ne vježbajte tri sata prije spavanja, jer vas to razbuđuje. Pripremite čaj od lavande ili kamilice i provedite sat vremena prije spavanja čitajući ili razgovarajući s članovima porodice, ali odložite telefon.
Osim toga, veoma je važno da odete na spavanje čisti i nakon obavljanja rutine kada je u pitanju higijena. Istuširajte se, nemojte to odlagati za jutro, jer ćete se tako osvježiti i, da tako kažem, oprati sve neželjene efekte dana iza sebe, poput stresa i djelimično umora.
Srbija danas