PAS KOJEG SE I VUKOVI PLAŠE: Braniće porodicu i kuću do smrti, mnogi ne znaju da se u ovom NJEŽNOM DIVU krije zlatno srce

Kućni ljubimci
PAS KOJEG SE I VUKOVI PLAŠE: Braniće porodicu i kuću do smrti, mnogi ne znaju da se u ovom NJEŽNOM DIVU krije zlatno srce
Ova pasmina poznata je po zaštiti i čuvanju stada, imanja, a svojevremeno su ga koristili i lovci. Poprilično su prgavi, ne vole strance i prema njima imaju visoku razinu nepovjerljivosti.

Ova pasmina poznata je po zaštiti i čuvanju stada, imanja, a svojevremeno su ga koristili i lovci. Poprilično su prgavi, ne vole strance i prema njima imaju visoku razinu nepovjerljivosti.

Ako se za nekog psa može reći da je prava "zvijer", ali i odan, vjeran i pouzdan čuvar, onda je to kavkaski ovčar. Ova pasmina je prvenstveno poznata po čuvanju stada, ali se u Europi koristi i kao policijski pas. U Rusiji ga nazivaju kavkaski ovčar, u Europi je on kavkaski pas ovčar, dok je u SAD-u poznat kao kavkaski planinski pas.

Porijeklo kavkaskog ovčara

Iako je kavkaski ovčar, kojeg danas znamo, nastao u Rusiji, on potječe iz Azije. Pretpostavlja se da je na Kavkaz došao s nomadima, a ovisno o mjestu koje su nastanili, ovaj pas postoji u više varijacija.

Jedni su odgajani i stvoreni kako bi isključivo čuvali stoku u ravničarskim predjelima. Ovi psi su se razlikovali od druge kategorije jer su bili mišićavi, krupni, lake građe i kratke dlake. Drugi tip kavkasnog ovčara se uzgajao u planini, pa je njegov izgled bio znatno drugačiji, oni su bili krupniji, snažniji i s više dlake u odnosu na ravničarske. Grub izgled i oštar karakter čini ih svojstvenim psima.

Oni se dijele na četiri tipa:

gergetski tip: ima grubu dlaku i vrlo snažno tijelo koje prekriva dugačka dlaka. Obično su šareni crvenim i sivim pjegama.
garbanski tip: poprilično grubog izgleda, s kratkom njuškom. Oni su kratkodlaki, a dlaka im je crvenkaste boje. Ovaj tip rase je rjeđi u odnosu na druge i spada u vrlo agresivne pse.
kazbekski tip: grubog izgleda, lijep, proporcionalne građe. Uglavnom su tigraste boje.
ahalcihski tip: nastao je miješanjem tri navedena tipa, tako je genetski dobio od svakog po nešto. Ima jaku poddlaku i dugu dlaku, krupan je, mišićav. Dozvoljene boje su smeđa, bijela i žućkasta (boja slame).

Karakteristike kavkaskog ovčara

Ova pasmina psa pripada porodici molosa. Vrlo su razvijeni, snažni i jaki, što govori i njihova težina. Mužjaci dosežu težinu od 45 kg do 70 kg, dok su ženke nešto "mršavije". Visina je u rasponu od 64 cm do 72 cm. U prosjeku žive od 10 do 12 godina.

Kavkaski ovčari nisu zahtjevni psi, ali im je potrebno prostora, jer jedino kada "rade" i čuvaju osjećaju se korisnim. Ako se promatraju u odnosu na druge ovčarske rase pasa, kavkaski ovčari su vrlo inteligentni. Često znaju i odbiti naredbe i zapovijedi, pa se preporučuje dresura i socijalizacija.

Poprilično su prgavi, ne vole strance i prema njima imaju visoku dozu nepovjerljivosti. Znaju biti vrlo agresivni, jer i jesu napravljeni da brane gospodarstvo i stado od uljeza. Oni znaju biti toliko aresivni da, ukoliko osjete opasnost, mogu i ubiti svog neprijatelja.

Njega i održavanje kavkaskog ovčara

Ukoliko želite ovog psa, najbolje bi bilo da služi svrsi, odnosno da čuva stada i da ima dovoljno prostora za trčanje. Zbog svoje građe i dlake, obožava spavati vani, tako da mu kućica za pse nije potrebna. Preporučuje se četkanje, jer se znaju dosta linjati.

Prehrana kavkaskog ovčara

Ovo su psi koji mnogo jedu, ali događa se da ništa ne okuse i po nekoliko dana. Inače, karakteristično za kavkaske ovčare je to da bi najmanje dva puta u tjednu trebali dobivati mlijeko. Odraslu jedinku je potrebno hraniti jednom dnevno, kvalitetnim obrokom. Obrok treba sadržavati meso, jaja, povrće, ribu i žitarice.
 

Ne propustite