Naučnici pronašli ultimativno oružje u borbi protiv plastičnog otpada
Crvi koji jedu plastiku bi mogli biti rješenje za velike deponije smeća
S obzirom da svijet polahko nestaje ispod planine smeća, naučnici su morali pronaći efikasniji način od plaćanja poreza na plastične vrećice. Naime, radi se o crvima.
Tim iz SAD-a i Kine je otkrio larve Tenebrio Molitor, također poznate kao „žuti crvi“, koji mogu probaviti čak i plastiku koja nije prethodno biološki razgrađena; kao naprimjer stiropor.
Prema istraživanju, mikroorganizmi u utrobi razgrađuju plastiku u ugljen-dioksid i pretvaraju je u hranu za crve.
Istraživači kažu da je ovo otkriće jako važno oružje u ratu protiv plastike, koja je ne samo ružna već i ozbiljna prijetnja.
Deponije smeća su uništile mnoge dijelove svijeta
Koautor Wei-Min Wu, viši istraživački inženjer u „Odjelu za građansko i okolišno inženjerstvo“na Stanford Univerzitetu, je rekao: "Naša otkrića su otvorila nova vrata za rješavanje problema globalnog plastičnog zagađenja.".
Istraživači su hranili 100 crva sa oko 34 do 39 miligrama stiropora. Crvi su oko pola stiropora pretvorili u ugljen-dioksid, kao što to rade i sa drugim izvorima hrane.
U roku od 24 sata, izlučili suvećinu preostale plastike u vidu biorazgradljivog fragmenta koji liči na sitni zečiji izmet.
Crvi hranjeni stiroporom su bili zdravi kao i oni koji imaju normalnu ishranu, rekao je Wu, a njihov izmet se ispostavio kao pogodno đubrivo za usjeve.
Rezultati su objavljeni u recenziranom naučnom časopisu "Environmental Science & Technology".
Jedan od istraživača, profesor Yang Jun sa Beihang Univerziteta u Pekingu, rekao je da otprilike oko 400 milijuna tona plastičnog otpada godišnje ostane neprerađeno, prema CCTV News.
Dodao je da to predstavlja ogromnu opasnost za okoliš jer proizvodima od plastike trebaju decenije da se dezintegrišu u tlu. Globalna potrošnja plastičnih masa u 2013. godiniiznosila je 271 milijuna tona, uključujući i 20 milijuna tona polistirena.