Ko su i kako su nastali? Od male terorističke skupine do najveće globalne prijetnje
Sinoćnja dešavanja u Parizu definitivno su tema broj jedan u svijetu, a baš kako se i očekivalo, najveća opasnost na svijetu ISIL preuzeo je odgovornost na sebe.
Sinoć je ubijeno 127 ljudi, a o početku ove terorističke grupe se zna veoma malo. Sve je počelo krajevem '90-ih godina, a poznati su postali u vrijeme invazije Amerike u Iraku.
Napadi u Parizu izvedeni u petak najsmrtonosnije su divljaštvo ekstremista izvan islamskog svijeta.
SAD oranizovale su međunarodnu koaliciju koja se suprostavila i dan danas to radi ISIL-u na dan kada su zauzeli irački grad Mosul. Oni su mišljenja kako bi se kompletan muslimanski svijet trebao pokoriti njima u zajedničkom osvajanju svijeta.
Jačina ISIL-a imala je česte uspone i padove, ali se i dalje traži način da se oni konačno poraze. Nagovještaj toga vidi se u pobjedi Kurda koji su uz pomoć SAD-a i koalicije zračnim udarima itekako pomogli.
Pravi i čisti islam nije ISIL i niti jedan pravi čovjek muslimanske vjeroispovjesti ne podržava njihove "akcije" niti njihov put. Najviši islamski klerici i čelnici u potunosti su osudili ISIL.
Međutim, ona nastavlja očaravati obespravljene muslimane i muslimanke, posebice mlade, koji u njoj vide spas. Štoviše, ona privlači talentirane pojedince, od vojnih zapovjednika do liječnika.
Njezin slogan, koji se prevodi kao "trajna i šireća", ukazuje na njezine ambicije. Islamska država povezana je s nizom skupina koje kontroliraju područja od jugoistočne Azije do zapadne Afrike i često iskorištava situacije anarhije na područjima naseljenima sunitskim muslimanima.
Jedna od njezinih najsnažnijih saveznica je sinajska skupina u Egiptu koja je preuzela odgovornost za pad ruskog zrakoplova prošli mjesec u kojemu je poginulo 220 ljudi.
Na čelu ISIL-a prvotno je bio Jordanac Abu Musab al Zarqawi, koji je prije toga provodio vrijeme s džihadistima u Afganistanu.
On je vodio ubilačku kampanju u Iraku namjerno izazvavši sukob između sunitskih i šijitskih muslimana, čime je pomogao isprovocirati građanski rat nakon pada Saddama Husseina.
Osama bin Laden i drugi čelnici al Qaede otpočetka su izražavali zabrinutost zbog toga što je Zarkawi ubijao muslimane.
Već 2005. Zarkawi je organizirao samoubilačke napade u Jordanu u kojima su ubijeni deseci ljudi, među kojima gosti na svadbi, pokazavši ne samo da se ne obazire na civilne žrtve nego da mu je izravna namjera ubijati nevine u bilo kojoj zemlji.
Osam mjeseci kasnije Zarkawi je ubijen u američkom zračnom udaru sjeverno od Bagdada. Njegova skupina, koja je redovito mijenjala imena, bila je suočena s teškim nazadovanjem idućih godina.
Međutim, njezina sreća se okrenula pod novim vodstvom 2010., u kojemu je i sadašnji šef Abu Bakr al-Baghdadi.
Sirijski građanski rat poslužio je kao poziv na okupljanje Islamskoj državi, koja je do 2014. poznata kao Islamska država Iraka i Levanta (Sirije). Iste su godine prekinuti njezini odnosi s al Qaedom kojoj je bila vjerna od 2004., zbog sukoba s jednom islamističkom skupinom u građanskome ratu u Siriji koju je podupirala al Qaeda.
Kasnije iste godine skupina je izbacila suvišne riječi i ostao joj je naziv Islamska država.
Ideologija ISIL-a je jednostavna. "Ili mi, ili oni". Ako niste sa njima odmah ste proglašeni nevjernikom i ukoliko vas se dokopaju to znači vaš kraj.
Stanovnici koji žive na područjima gdje vlada ISIL izloženi su nasilju koje ne prestaje, a svijet se iz dana u dan sve više zgrozi na njihove režime. Bičovanje, sakaćenje, obezglavljivanje i razapinjanje. To nije islam! Ali je to sjajan način da bolesne umove slične sebi privuku.