SPEKTAKL NA NEBU KOJI SE DEŠAVA JEDNOM U 400 GODINA: Tačno ovog datuma pogledajte gore u prizor koji se jednom viđa

Kiosk
SPEKTAKL NA NEBU KOJI SE DEŠAVA JEDNOM U 400 GODINA: Tačno ovog datuma pogledajte gore u prizor koji se jednom viđa
.

Kometa Nishimura otkrivena je u avgustu i obasjaće nebo iznad Zemljine sjeverne hemisfere 12. septembra i ponovo oko 17. septembra. Nakon toga će se vratiti tek za četiri vijeka.

Kometa je dobila ime po japanskom astronomu amateru Hideu Nishimuri iz Kagawe koji ju je otkrio. To je blještavi objekt koji velikom brzinom prolazi kroz naš solarni sistem. Major Planet Center je zvanično potvrdio otkriće i nazvao kometu C/2023 P1 (Nishimura), a slovo "C" označava da se radi o neperiodičnoj kometi.

Ove vrste kometa potječu iz Oortovog oblaka i mogu proći kroz Sunčev sistem samo jednom ili imati orbitalne periode u rasponu od 200 do nekoliko hiljada godina prije nego što se vrate u blizinu Sunca. Prema COBS (Comet Observation Database), Nišimura je kategorisana kao "hiperbolična kometa", što znači da ima ogromnu energiju koja sprečava da bude trajno "uhvaćena" u Sunčev sistem, piše cnet.com, prenosi RTS.

Da bi izašla iz Sunčevog sistema, kometa bi prvo morala da "preživi" svoj najbliži pristup Suncu , jer komete koje se prvi put približavaju Suncu su u većem riziku od raspada. U tom smislu, budućnost Nišimure je neizvesna. Paul Kodas, NASA-in zvaničnik, smatra da će kometa vjerovatno preživjeti prolazak pored Sunca i ne vjeruje da će tom prilikom izgorjeti.

Zbog topline, sunčevog vjetra i pritiska koji proizvodi Sunce, kometa se u nekim slučajevima može otopiti i potpuno raspasti. Upravo to se dogodilo kometi ISON, koja se raspala samo nekoliko sedmica prije nego što se očekivalo da će stvoriti izvanredan prizor na nebu.

Nišimura će 18. septembra biti najbliža Suncu u svojoj orbiti, a ako izdrži zračenje i ne raspadne se, napraviće krug i krenuti nazad, prenosi Espreso

Ne propustite