Britanski parlament: Grupa Wagner je ozbiljna prijetnja Zapadu
Ruska plaćenička grupa Wagner, koja se borila u ratu u Ukrajini i čiji je vođa poveo kratku i neuspješnu pobunu protiv ruskog vojnog vrha, i dalje predstavlja ozbiljnu sigurnosnu prijetnju Zapadu i treba je označiti kao terorističku grupu, stoji u izvještaju koji je britanski parlament objavio danas.
Izvještaj "Puške za zlato: Wagnerova mreža razotkrivena" rezultat je 16-mjesečne istrage Odbora za vanjske poslove donjeg doma parlamenta, koji je saslušao iskaze vještaka iz cijelog svijeta, uključujući bivše Wagnerove borce.
Podcjenjivanje Wagnera
Odbor je oštro kritikovao britansku vladu jer podcjenjuje grupu Wagner i ne čini dovoljno protiv njihovog utjecaja u zemljama kao što su Srednjoafrička Republika i Sudan, gdje Wagner radi s državnim sigurnosnim snagama i gdje je optužen za brutalni neprofesionalizam i iskorištavanje prirodnih resursa, uključujući zlato i dijamante.
- Mogu se predstavljati kao visoko obučena, profesionalna borbena snaga, ali njihova nedisciplina, njihovo pretjerano nasilje i njihova finansijska motivacija znače da je mreža funkcionirala kao međunarodna kriminalna mafija, potičući korupciju i pljačkajući prirodne resurse - zaključuje se u izvještaju.
Bilo je pogrešno gledati Wagner "kroz prizmu Evrope", dodaje se u izvještaju. Wagner je igrao ključnu ulogu u ruskom ratu u Ukrajini sve dok njegov osnivač Jevgenij Prigožin prošlog mjeseca nije poveo oružanu pobunu. Prigožin je sada u Bjelorusiji, gdje je prošle sedmice snimljen kako dočekuje Wagnerove borce koji su se borili na prvim linijama u Ukrajini, govoreći im da se pripreme za premještaj u Afriku.
Prigožin je rekao kamerunskom TV kanalu Afrique Media TV da ne planira smanjiti svoje operacije u Srednjoafričkoj Republici, uprkos izvještajima koja su se pojavila ranije ovog mjeseca, da stotine Wagnerovih boraca odlaze s tog područja.
Održavanje na vlasti
Neke su afričke zemlje pozvale Wagner da se pobrine za sigurnost i protivpobunjeničke operacije, ali cijena koju umjesto toga plaćaju je dodatno narušena nacionalna sigurnost, stoji u izvještaju. "Čini se da su jedino dobri u pomaganju propalim režimima da se održe na vlasti", rekla je Ališta Kirns (Alicia Kearns), predsjednica Odbora i zastupnica u vladajućoj Konzervativnoj stranci.
- Oni lažu kada tvrde da pobjeđuju teroriste, oni sigurno ne donose stabilnost. Osim ako, naravno, ne vidite stabilnost kao potpunu autokratsku vladavinu u kojoj su civili uplašeni od vlastitih zemalja i brutalizirani - dodala je.
Izvještaju opisuje Wagner kao raširenu mrežu usko povezanu s ruskim vojnim i političkim vodstvom. Bivši Wagnerov borac, koji nije imenovan, rekao je Odboru ranije ove godine da rusko ministarstvo odbrane grupe osigurava streljivo, opremu i prijevoz.
Wagner je osnovan nakon što je Rusija započela svoju invaziju na Krimski poluotok 2014. godine, a uskoro su borci pozicionirani diljem Evrope i Afrike kako bi učestvovali u ostvarivanju ruskih geopolitičkih ciljeva. Prigožin je tek u septembru priznao da je on osnivač i vođa grupe, nakon godina poricanja. Kremlj je uvijek poricao svoju upletenost u Wagnera.