EK hvali reforme, kritike zbog slobode medija

Aktuelno
EK hvali reforme, kritike zbog slobode medija
Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije biće objavljen u utorak

Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije biće objavljen u utorak, a kako B92 saznaje biće pohvala, ali i kritika.

Evropska komisija će pohvaliti reformski proces i ekonomske mere Vlade Srbije, dok će kritike ponovo uslediti zbog nedovoljne slobode medija.

Nikad bliži otpočinjanju pregovora, uz podršku ekonomskih poteza vlade. U izveštaju se navodi da Srbija ispunjava političke kriterijume na putu ka EU, pa Brisel preporučuje da se do kraja godine otvore Poglavlja 35 i 32. 

“Pozitivno će biti ocenjeni rezultati u dijalogu i normalizacija odnosa sa Prištinom, kao i napori u oblasti regionalne saradnje. Posebno ove godine, kao sto smo čuli, očekuje se da Srbija bude pohvaljena zbog adekvatnog suočavanja sa izbegličkom krizom što je već više puta istaknuto ovde u Briselu“, kaže dopisnica B92 iz Brisela Marina Maksimović. 

Sa ovim se slaže i nemački ambasador u Beogradu Aksel Ditman. 

“Vidimo pravi reformski ekonomski proces u Srbiji. Napori za budžetsku konsolidaciju su počeli da daju rezultate i do kraja godine očekujemo da rast BDP-a bude veći od jedan odsto. Sve te reforme moraju biti nastavljene uz unapređenje vladavine prava“, naveo je Ditman. 

Upravo su vladavina prava, ali i medijske slobode ono što će pažljivo nastaviti da prati briselska administracija. 

“Sloboda izražavanja i dalje je osetljiva oblast u Srbiji i tu se ne očekuje da će biti mnogo napretka u odnosu na onaj već kritički izveštaj od prošle godine. U pitanju su sloboda medija, dakle odnos prema novinarima, ali i rečnik koji se koristi kako prema novinarima, tako i u samim medijima“, dodaje dopisnica B92. 

Povodom reforme srpskog pravosuđa, koju takođe prati Evropska komisija, glavni i odgovorni urednik lista Danas Zoran Panović kaže da situacija u sudovima ostaje loša. 

Tri miliona je nerešenih predmeta, krivični postupci traju u proseku dve godine, dok se za rešenje parničnih čeka oko godinu i po. 

“Srbi razumeju Evropsku uniju kad je konkretno pitanje realno i kad se tiče njih. U mom selu znaju za Strazbur“, kaže Panović. 

Srbija je pregovore sa Evropskom unijom otvorila pre više od godinu i po, 21. januara 2014. godine. Ranije su iz srpske vlade najavljivali da bi naša zemlja mogla da postane članica Unije do 2020., ali je nedavno premijer Aleksandar Vučić rekao da je cilj da se uđe u EU do 2025. godine.

Ne propustite