Lijek i začin u jednom

Zanimljivosti
Lijek i začin u jednom
Iskoristite sve bladogati začina. Neka vam budu i lijek i dodatak koji će vaša jela učiniti čarobnim. Iskušavajte nove ideje i recepte, eksperimentirajte i iznenadite ponekad i sami sebe.

Iskoristite sve bladogati začina. Neka vam budu i lijek i dodatak koji će vaša jela učiniti čarobnim. Iskušavajte nove ideje i recepte, eksperimentirajte i iznenadite ponekad i sami sebe.

Češnjak: Glavice češnjaku biljke koja se uzgaja u Srednjoj i Južnoj Europi. Prodoran miris češnjaka (pluća i koža izlučuju česnjakovo ulje) razlog je što se koristi u malim količinama. Dodajemo ga ovčetine, masnom mesu, umacima i koristimo kao začin za kobasice.

Papar: Važan začin u zrnu. Bijeli (oljusteni) papar blaži je nego crni. Papar u zrnu dodajemo marinadi, a mljeveni papar se koristi za brojna mesna i riblja jela, umake, juhe i jela od povrća.

Đumbir: Osušeni korijen stabljike koja je bila poznata još prije 2000.godina, u Indiji i Kini se najprije koristio kao lijek i kao začin. Zbog njegove izdašnosti, moramo ga pažljivo upotrebljavati. Između ostalog koristi se za kompot od krušaka i bundeve spremljene za zimu, za svinjsko pečenje, ragu, marinade, pekmeze i kolače.

Kadulja: Dalmatinska biljka omiljena je kao začin uz mnoga mesna jela (za jetricu u talijanskoj kuhinji).

Kardamon: Osušene glavice žbuna kardamona koji se uzgaja u Indiji i na Šri Lanci. Sjeme kardamona: iz glavice se dobiva sjeme kardamona ploda. Samljeven s ljuskom: glavice zajedno sa sjemenom samljevene u prah. Koristi se za kolače, slatke umake i slatkiše, ali i kao začin za kobasice.

Curry: Začinska mješavina iz Indijske kuhinje. Sadrži 12 do 15 tropskih začina od papra, đumbira, korijandera do macisa. Koristi se za jela od riže, ribe, za meso, perad i razne umake. Drzimo ga u dobro zatvorenoj posudi.

Kim: Već preko 5000 godina poznato sredstvo za osvježenje trbuha, sastoji se od osušenog rascepljenog ploda biljke. Koristi se za juhe i umake, krumpir, povrće, jela od mesa, kvark, sir i kolače sa sirom.

Kopar: Tu zeljastu biljku koristimo kao začin samo svježu i to najviše uz jela od krastavca i neke salate. Podrijetlom je sa Istoka, kod nas je ima u svakoj vrtu.

Korijandar: Začin koji se upotrebljava za kolače i za kobasice. Spominje se još u staroindijskom jeziku sanskrtu. Nalazi se iu prašku kari.

Lovor: Osušeno lovorovo lišće (treba biti zelene boje) i crno plavi plodovi lovora stavljaju se u kisele krastavce, odgovaraju uz haringe, marinade, meso i ribu. Ne treba ga stavljati previše.

Mažuran: To je začin za meso, naročito za jela od mljevenog mesa, za pikantne umake, kao i za perad.

Majčina dušica: Kuhinjska zeljasta biljka iz Južne Amerike. Neophodna za mnoge vrste kobasica. Koristi se i za spravljenje pečenja od mljevenog mesa, za mahune i rajčice.

Paprika: Jednogodišnja biljka koja se uzgaja u više oblika. Začin se dobiva od osušenih, duguljastih, plameno crvenih plodova. Ljute tvari, kapsaicina, ma najviše u tankim pregradnim opnama unutar ploda iu sjemenkama. Ovisno o tome da li dodamo ili ispustimo sastavne dijelove, dobijemo ljuću ili manje ljuću papriku. Razlikujemo pet stepeni ljutine paprike: delikatesna paprika (blaga), plemeniti slatka paprika (blaga i mirisna najčešće se upotrebljava), poluslatka paprika (jako oštra), ružina paprika (vrlo ljuta i oštra paprika napravljena od manje vrijednog dijela prvog ploda).

Pelen: Omiljena kuhinjska zeljasta biljka koju upotrebljavamo kao dodatak uz perad i masno meso. Pelen koristimo osušen i svjež.

Peršin: Ne kuha se zajedno s jelom, već neposredno prije serviranja dodamo jelu.

Ruzmarin: Južnoeuropska zeljasta biljka. Ruzmarinom najčešće začinjavamo ovčetinu.

Cimet: Cimet u šipkama se nabavlja u komadima od 1m, a onda se za prodaju lomi na štapiće duzine 1cm. Što su šipke svjetlije i tanje, to je plemenitija vrsta cimeta. Koristi se za slatke juhe, umake, kompote i kolače.

Crni luk: Neophodan kuhinjski začin s mnogo vitamina C, a ujedno i stari domaći lijek protiv nesanice. Ima vrlo malo jela kojima crni luk ne poboljšava okus. Vrste: ljetni crni luk (obični kuhinjski crni luk), zimski luk (rijetko u prodaji), sitan crni luk (u veličini lješnjaka, uglavnom za miješano povrće za tursiju), kozjak (posebno blagog okusa).

Šafran: Začin od cvjetnih vlakana zapadnoeuropske vrste krokusa. Koristi se za kolače, riža sa šafranom, ovčetinu. Za kilogram suhog šafrana potrebno je oko 80.000 cvjetnih zigova. Blag, ali razmjerno skup.

Ne propustite