EU strahuje dokad će Amerika slati oružje Ukrajini. Sve ovisi o izborima

Svijet
EU strahuje dokad će Amerika slati oružje Ukrajini. Sve ovisi o izborima
UKRAJINSKI aveznici strahuju da se vojna potpora njezinoj borbi protiv Rusije bliži vrhuncu, a visoki europski dužnosnici sve su zabrinutiji zbog protoka pomoći sljedeće godine, budući da SAD ulaze u predsjedničku kampanju koja će izazvati podjele.

UKRAJINSKI aveznici strahuju da se vojna potpora njezinoj borbi protiv Rusije bliži vrhuncu, a visoki europski dužnosnici sve su zabrinutiji zbog protoka pomoći sljedeće godine, budući da SAD ulaze u predsjedničku kampanju koja će izazvati podjele.

Washington je bio dominantni izvor oružja za Ukrajinu i američki dužnosnici kažu da je preostalo dovoljno unaprijed odobrenih sredstava za podržavanje Kijeva još oko pet mjeseci, što pokriva ključnu protuofenzivu planiranu za sljedeće tjedne, piše Financial Times.

"Niko ne zna što će se dogoditi"

Ali europski saveznici sve su nesigurniji oko toga hoće li se SAD približiti postojećem paketu od 48 milijardi dolara, usvojenom tokom 2022. godine, osobito jer to ove jeseni zahtijeva glasanje u Kongresu, u kojem se očekuje gorljiva rasprava o ratu.

"Nitko ne zna što će se dogoditi", rekao je europski dužnosnik, jedan od desetorice u zemljama saveznicama Ukrajine koji su razgovarali za Financial Times o sljedećoj fazi rata. "Ne možemo zauvijek zadržati istu razinu pomoći", dodao je viši dužnosnik, tvrdeći da bi se trenutna stopa potpore mogla održati godinu ili dvije, ali ne više.

Biden ne daje naznake smanjenja potpore, ali...

Američki predsjednik Joe Biden, koji je rat u Ukrajini opisao kao strateški poraz Rusije, nije dao naznake da namjerava smanjiti potporu. Ali on se priprema za izbornu kampanju protiv Donalda Trumpa, kritičara otvorene potpore SAD-a ratu, te njegovim najvjerojatnijim republikanskim suparnikom na predsjedničkim izborima 2024. godine.

Biden će se sutra  sastati sa svojim kolegama iz G7 u Hirošimi, na trodnevnom summitu na kojem će nova zapadna potpora Ukrajini biti jedan od ključnih ciljeva. "Predsjednik Biden je bio vrlo jasan u pogledu podrške Ukrajini koliko god bude potrebno", rekao je dužnosnik Bijele kuće, te dodao: "I dalje vidimo snažno jedinstvo u podršci Ukrajini od strane naših saveznika. Očekujemo da ćemo to jedinstvo vidjeti u potpunosti na sastanku G7".

Trump je prošli tjedan odbio reći želi li da Ukrajina pobijedi u ratu. Nastavio je zahtijevati da Europa poveća doprinose i rekao da će organizirati razgovore između ruskog lidera Vladimira Putina i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog kako bi se okončao sukob.

"Ono što Donald Trump kaže ima veliki utjecaj na to koliko će ovo pitanje biti problematično u Kongresu. Njegovo stajalište o financiranju Ukrajine imat će puno utjecaja na događaje budemo li morali ponovno odobriti potporu", rekao je američki demokratski senator Chris Murphy, član senatskog odbora za vanjske odnose.

Za Washington je ključno sljedećih pet mjeseci

Neki saveznici u redovitom kontaktu sa SAD-om oko Ukrajine kažu da Washington sljedećih pet mjeseci vidi kao kritične za ishod sukoba i posljednju pravu priliku za Kijev da promijeni situaciju na terenu. Dok ankete pokazuju da američka podrška Ukrajini opada, neki europski saveznici kažu da je Bidenova administracija pod pritiskom da pokaže kako su deseci milijardi dolara pomoći imali značajan utjecaj na bojnom polju.

"Važno je da Amerika prikaže ovaj rat kao uspješan, također i za domaće potrebe kako bi dokazala da su svi ti paketi pomoći bili uspješni u smislu ukrajinskog napretka", rekao je drugi europski dužnosnik.
Neki od dužnosnika ukazali su na Opću skupštinu UN-a i summit čelnika G20 koji će se održati početkom rujna kao dva ključna diplomatska događaja na kojima će obje strane biti pod velikim pritiskom da dođu za pregovarački stol.

"Ako Ukrajina do septembra ne ostvari značajne uspjehe..."

"Ako dođemo do septembra, a Ukrajina ne ostvari značajne uspjehe, tada će međunarodni pritisak na Zapad da ih uvjeri u pregovore biti ogroman. Isto vrijedi za Rusiju ako ih protuofenziva razbije", rekao je jedan od dužnosnika koji je želio ostati anoniman.

Ali zapadni se dužnosnici također nadaju da će ukrajinska protuofenziva, potpomognuta golemim isporukama NATO-ovog oružja, donijeti velike dobitke koji bi mogli prisiliti Putina da pregovara o mirovnim uvjetima u nekom obliku.

Neki dužnosnici Bidenove administracije to vide kao priliku Kijeva za početak pregovora. "Poruka Kijevu je u osnovi da je ovo najbolje što će dobiti", rekao je drugi europski dužnosnik, misleći na razinu zapadne vojne potpore: "Nema više fleksibilnosti u proračunu SAD-a za nastavak ispisivanja čekova, a europske tvornice oružja rade punim kapacitetom".

Dužnosnici Bidenove administracije kažu da su SAD pokazale široku dvostranačku potporu Ukrajini i da buduća pomoć ne bi trebala biti upitna. Ukazali su na nedavne komentare lidera većine u Zastupničkom domu Kongresa Kevina McCarthyja koji je rekao da podržava pomoć Ukrajini i "nastavit će je podržavati". Međutim, ranije je rekao da "neće biti bjanko čekova" za pomoć Ukrajini.

Amerika igra ključnu ulogu

Njemačka, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo dale su značajan doprinos Ukrajini ovog tjedna tijekom iznenadnih posjeta Zelenskog, ali SAD igraju ključnu ulogu u određivanju razmjera i tempa potpore.

Diplomati su počeli razmatrati kako bi politički kalendar u SAD-u mogao utjecati na vrijeme donošenja odluka o Ukrajini, posebno imajući u vidu da će Washington biti domaćin summita NATO-a u ljeto 2024. godine, nekoliko mjeseci prije predsjedničkih izbora.

Procjene američke vojske govore kako je malo vjerojatno da će Ukrajina ove godine moći postići sve svoje političke ciljeve na bojnom polju, čak i ako ostvari uspjehe tijekom protuofenzive. Ukrajinski i europski dužnosnici također privatno potvrđuju ovo stajalište.

"Svi se možemo složiti da bismo sljedeće godine željeli biti negdje drugdje, nešto bliže miru, bliže obnovi ukrajinske stabilnosti i suvereniteta", rekao je visoki europski dužnosnik za Financial Times.

Ne propustite