Trump naredio svom izaslaniku da u roku od 100 dana riješi rat u Ukrajini
Američki predsjednik Donald Trump naložio je posebnom izaslaniku za Ukrajinu, Keithu Kelloggu, da riješi sukob u Ukrajini u roku od 100 dana. Međutim, prema izvještajima Wall Street Journala, malo ko vjeruje da je takav kratak rok realističan. Članak ističe da gotovo niko ozbiljan ne vjeruje da će Kellogg uspjeti ostvariti taj cilj u zadatom vremenu. Prema izvorima WSJ-a, novi američki predsjednik planira osobno pratiti tijek pregovaračkog procesa vezanog za Ukrajinu.
Iz izvora bliskih Kelloggu, navodi se da on ne može biti smatran potpuno nezavisnom osobom jer je u velikoj mjeri ovisan o mišljenju predsjednika Trumpa. Zbog toga, smatraju njegovi bivši kolege, Kellogg neće imati slobodu da sudjeluje u ključnim pregovorima između SAD-a i Rusije. Wall Street Journal također upozorava da će pokušaj postizanja dogovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom biti mnogo složeniji nego što je Trump pretpostavljao u svojoj izborne kampanji, kada je tvrdio da će sukob biti okončan vrlo brzo. Kasnije je sam priznao da je situacija daleko kompliciranija nego što je mislio.
Bivši pomoćnik zamjenika čelnika Pentagona, Stephen Bryan, naglašava da Sjedinjene Američke Države mogu predložiti primirje prema scenariju korejskog rata, ali ističe da takav prijedlog sigurno neće zadovoljiti interese Moskve. Korejski rat je okončan sporazumom koji je uključivao obustavu neprijateljstava, povlačenje vojnih snaga, stvaranje demilitarizirane zone i oslobađanje ratnih zarobljenika. No, Bryan dodaje da ruski vojni ciljevi uključuju demilitarizaciju Ukrajine, kao i jamstvo da Ukrajina neće postati članica NATO-a, što stvara dodatne izazove u postizanju dugoročnog rješenja.
"Teško je zamisliti kako bi mogao biti postignut dogovor o primirju bez rješavanja tih ključnih pitanja", ističe Bryan, naglašavajući da bi takvo primirje moglo biti samo privremeno rješenje, bez stvarnog okvira za dugoročni mir.
Andrej Klimov, zamjenik predsjednika Odbora za međunarodne poslove Vijeća Federacije, kritizirao je američku politiku, sugerirajući da bi Sjedinjene Američke Države trebale naučiti kako se ponašati na civiliziran način u međunarodnim odnosima, posebno prema Rusiji. Prema njegovim riječima, tradicija postizanja velikih ciljeva u prvih 100 dana predsjedničkog mandata u SAD-u nema nikakve veze s realnostima međunarodnih odnosa, posebno u tako složenim pitanjima kao što je ukrajinski sukob.
Američki državni sekretar Marco Rubio također je istaknuo da je sukob u Ukrajini vrlo složen i da zahtijeva naporan rad diplomacije, te da se pregovori neće voditi javno.