Kako disciplinovati bebe i djecu do dvije godine starosti?
Djeca prolaze kroz određene faze, gdje testiraju granice svoje slobode i roditeljske živce. Na taj način oni uče šta je prihvatljivo, a šta ne.
U nastavku vam donosimo disciplinske mjere koje će vam pomoći da u što kraćem vremenu i sa što manje posljedica izađete na kraj sa vašim djetetom u bilo kojoj situaciji.
Vaspitni sistem: Čista ljubav
Ovaj sistem najdjelotvorniji je na uzrastu do prve godine života, ali daje rezultate i kasnije. Osnovna ideja jeste: zasipajte dijete ljubavlju i sopstvenim primjerom mu pokazujte kako se postaje dobra i vaspitana osoba.
Primjer iz realnog života: četvoromjesečna beba plače, iako su joj potrebe zadovoljene (nije gladna, mokra, nije joj hladno-vruće). Većina žena reći će vam da je pustite da plače, ali psiholozi tvrde da je to pogrešno. Priđite joj, probajte da odgonetnete šta je muči. Beba će se vjerovatno brzo umiriti samo zato što će shvatiti da ste tu za nju.
Vaspitni sistem: Zamjena
Ovo je odlična metoda za djecu od 6 mjeseci do 18 godina. Baziran je na tome da djeca u ovom periodu ne čine stvari zato što su nevaljala, već zato što je svijet za njih misterija koju treba otkriti. Kada bacaju hranu na pod, njih jednostavno zanima šta će biti, kada pipaju nešto opasno oni ispituju realnost. Naravno, vi ne možete stajati sa strane i puštati dijete da istražuje svijet na svoju i vašu štetu, ali ne morate koristiti ni kaznu. Dovoljno je da mu skrenete pažnju i uputite ga na aktivnost koja je slična, a bezopasna.
Primjer iz realnog života: vaša beba dohvatila je staklenu čašu i sprema se da je baci. Vi ćete mu uzeti čašu ponavljajući da to može biti opasno, fizički ga skloniti u sasvim drugi kraj stana i tu mu ponuditi drugu vrstu zabave: igru bezopasnim podmetačima, slikovnicu, igračku. Ponudite mu alternative dok ga jedna ne okupira. Za to vrijeme, objašnjavati ćete mu zašto to radite.
Vaspitni sistem: Loše i dobro idu zajedno
Ovaj sistem je odličan za djecu između prve i druge godine. Vrijeme za njega nastupa u onom trenutku kada shvatite da vaše dijete više ne istražuje svijet, već vaše živce i da nered pravi samo zato što zna da će vas iznervirati. To se obično događa oko 15 mjeseci starosti. Osnovna ideja sistema jeste da pustite dijete da učini ono što mu se čini kao zabavno i dobro, ali da ga potom primorate da osjeti posljedice svojih postupaka. Jer, i u životu sve dobro i loše ide zajedno.
Primjer iz realnog života: Vaše dvogodišnje dijete namjerno je razbacalo hranu iz stolice. Umjesto da pustite da vas to iznervira, vi mirno sačekajte da završi obrok, potom ga spustite na pod, dajte mu krpu i objasnite da mora, sa vama, da pokupi hranu koju je pobacalo.
Vaspitni sistem: Pohvala
Nakon dvanaestog mjeseca, ovaj sistem može početi da se primjenjuje. Osnovna ideja je da roditelj radije pokazuje radost kada primjeti pozitivno ponašanje djeteta, nego da stalno opominje dijete da je nešto loše uradilo. Roditeljima obično treba malo vremena da se prilagode novom sistemu, ali je on u većini slučajeva iznenađujuće djelotvoran. Pokušajte, ništa ne gubite.
Primjer iz realnog života: Vrijeme je za spavanje, a to znači borbu sa vašim djetetom koje nipošto ne želi da spava. Pokušajte da situaciju popravite za nekoliko večeri, tako što ćete pohvaliti njegove male napretke. “Divno je što si pokupio igračke odmah, sada imamo više vremena za priču. Ako odmah legneš, pročitati ćemo čak dvije”.
Vaspitni sistem: Blokada napada bijesa
Izljevi bijesa se često događaju kod djece od 12 do 24 mjeseca. Svi znate scene kada dijete odbija saradnju, vrišti, baca igračke. Morati ćete, vjerovatno, da probate nekoliko opcija dok ne nađete pravu. Najprije provjerite da li dijete možete umiriti dodirom, jer neku djecu izljevi bijesa prolaze na samo jedan roditeljski dodir.
Primjer iz realnog života: zamolili ste svoje dvogodišnje dijete da se obuče. Umjesto da posluša, ono je postalo histerično, baca igračke po sobi, bjesni. Sačekajte da sve prođe, bilo koja akcija u ovom trenutku neće biti djelotvorna. Kada se dijete smiri, mirno ga uzmite za ruku, odvedite do gomile igračaka i recite: "sada je vrijeme da ovo pokupiš". Ako odbije, podjelite posao: "ovo ću uraditi ja, a ovo ti". Najverovatnije je da će dijete pristati da uradi posao, a potom se i obući. Ako se napad bijesa ponovi, i vi ponovite cjel ciklus. Postepeno, dijete će shvatiti da ga napadi bijesa koštaju samo dodatnih obaveza.
Vaspitni sistem: Pričajte “bebeći”
Ne, ne treba da tepate. Ono što treba da učinite jeste da način na koji govorite djetetu da nešto nije dobro prilagodite njegovom načinu poimanja svijeta, kako bi uopšte mogao da primi poruku.
Primjer iz realnog života: Vaše dijete je od svog vršnjaka otelo kamion. Umjesto da ga udarite po ručici ili mu otmete kamion, sačekajte malo i recite mu: ” Ti želiš kamion”. To što ste razumjeli šta želi, djelovati će da se vaše dijete smiri i da počne da vas sluša. Sada je vrijeme za vaspitnu mjeru: “Ne otimaj, ne otimaj, sada je dječakov red” i vratite kamion drugom djetetu. Možda vam djeluje blesavo, ali dijete vas zaista razumije.
Izvor: devetmeseci.com