EVO KOLIKO ZAISTA TROŠI STRUJU VEŠ MAŠINA: Nakon ovoga ćete gledati na sat kada je uključujete - JEDINO TAKO ĆETE UŠTEDITI STRUJU

Kiosk
EVO KOLIKO ZAISTA TROŠI STRUJU VEŠ MAŠINA: Nakon ovoga ćete gledati na sat kada je uključujete - JEDINO TAKO ĆETE UŠTEDITI STRUJU
.

Veš mašina je još jedan od uređaja bez kojih se ne može i koji se često uključuje, pa je zato važno da znamo koliko struje troši na mjesečnom nivou i od čega zavisi potrošnja.

Mašine za pranje veša su neophodan kućni aparat u svakom domu. One nam olakšavaju život i čine da uvijek imamo čistu i svežu garderobu. Međutim, budući da ih često koristimo postavlja se pitanje koliko struje troši veš mašina.

U narednim redovima ćemo objasniti od čega zavisi potrošnja mašine za veš i šta se može učiniti da bi se potrošnja smanjila, tj. da bi se ostvarila određena ušteda koja, dugoročno, nije zanemarljiva.

Od čega zavisi koliko struje troši veš mašina?

Prvo što je potrebno naglasiti jeste da to koliko struje troši veš mašina može da varira u zavisnosti od nekoliko faktora: veličine tj. kapaciteta veš-mašine, njene ocjene energetske efikasnosti (energetske klase), tipa mašine za pranje veša i načina na koji se koristi.

Jedan od načina da dobijete predstavu o tome koliko struje mašina za pranje veša koristi je da pogledate kojoj energetskoj klasi vaša mašina pripada. Ova informacija se nalazi na takozvanoj energetskoj naljepnici koja po zakonu mora biti istaknuta na svim novim mašinama za pranje veša. Što je veća energetska ocjena, to je mašina efikasnija i manje električne energije će koristiti za pranje veša.

Generalno govoreći, mašine za pranje veša sa prednjim punjenjem obično su energetski efikasnije od modela sa gornjim punjenjem. To je zato što mašine sa prednjim punjenjem koriste manje vode i struje za pranje i centrifugiranje odjeće. Takođe imaju veći kapacitet, tako da možete oprati više odjeće odjednom, što dugoročno može da uštedi i električnu energiju i vodu.

Na naljepnici koja sadrži informaciju o energetskoj klasi kojoj vaša mašina pripada možete pronaći i podatak o tome koliko struje troši veš mašina na godišnjem nivou. Ova informacija će vam dati grubu procjenu o potrošnji veš mašine koja je dobijena na osnovu standardne upotrebe mašine za pranje veša.

Naime, stvarna količina električne energije koju vaša mašina za pranje veša koristi može biti veća ili manja od deklarisane, u zavisnosti od načina na koji je koristite. Na primjer, ako svoju odjeću stalno perete u veoma toploj vodi, mašina za pranje veša će vjerovatno trošiti više struje nego što je procijenjeno. S druge strane, ako prvenstveno perete veš u hladnoj vodi, vaša mašina za pranje veša će vjerovatno trošiti manje struje.

Kada govorimo o mašinama za pranje veša, potrošnja električne energije je povezana i sa potrošnjom vode. Naime, svu vodu koja je dospjela u bubanj mašine je potrebno zagrejati, a što je količina vode veća biće potrebno i više električne energije za grijanje te vode. Napredniji modeli veš mašina gotovo uvijek poseduju i tehnologije koje za cilj imaju da smanje količinu vode koja je potrebna za jedan ciklus pranja.

Naravno, ne sme se zanemariti ni to da li je riječ o mašini za pranje veša ili o mašini za pranje i sušenje veša, jer mašine za sušenje veša koriste znatno više električne nergije kako bi osušile veš.

Koliko struje troši prosječna veš mašina?

U prosjeku, mašina za pranje veša, u zavisnosti od modela, angažuje između 400 i 1.400 vati (W) električne energije.

Da bismo saznali koliko struje troši jedna veš mašina, u prosjeku, sagledaćemo tri različita scenarija:

  • Svakodnevno korišćenje veš mašine
  • Uključivanje mašine tri puta nedjeljno
  • Uključivanje mašine jednom nedjeljno

Takođe, uzećemo za primjer veš mašinu čija je snaga 900 vati i program pranja u trajanju od sat vremena.

Ako svakodnevno koristite ovakvu mašinu za pranje veša, ona će trošiti 6,3 kWh električne energije nedeljno, odnosno 27 kWh za period od 30 dana, odnosno 328,5 kWh godišnje.

Korišćenje iste mašine za pranje tri puta nedjeljno će potrošiti 2,7 kWh struje nedjeljno, odnosno oko 11,7 kWh mjesečno iliti oko 140,4 kWh godišnje.

U slučaju da veš mašinu snage 900 W uključujete samo jednom nedjeljno i da program pranja traje sat vremena, nedjeljno ćete potrošiti 0,9 kWh električne energije, za mjesec ćete potrošiti oko 3,9 kWh, a za cijelu godinu oko 46,8 kWh.

Kada ove cifre pomnožite sa cjenom struje dobićete iznos koliko je potrebno da svakog dana, mjeseca ili godine, izdvojine za struju koju troši veš mašina.

Kako smanjiti količinu struje koju potroši veš mašina?
Ako znate koliko struje troši veš mašina i želite da vaš račun za struju bude manji, postoji nekoliko stvari koje možete da uradite:

Perite odjeću u hladnoj vodi - niža temperatura vode znači uštedu energije i manji račun za struju.

Koristite pun kapacitet bubnja - ako mašinu za veš napunite do vrha, umjesto da veš perete u nekoliko tura, za to će biti potrebno manje vode i struje.

Izaberite energetski efikasniju mašinu za pranje veša - ovo je svakako stavka koju je potrebno uzeti u razmatranje kada kupujete novu mašinu za veš.

Ne koristite mašinu za sušenje veša - mnoge veš mašine su ujedno i mašine za sušenje odjeće. Ukoliko garderobu sušite na žici za veš, uštedećete na struji.

Dakle, to koliko struje troši veš mašina može varirati u zavisnosti od više faktora, a na neke od njih možete i sami direktno uticati. Izborom energetski efikasne mašine, pranjem u hladnoj vodi, korišćenjem punog opterećenja i sušenjem odjeće na vazduhu, možete pomoći u uštedi energije i smanjenju računa za energiju - i to značajno.

Ne propustite