ANALIZA/Biden pozdravlja čvrst NATO SAVEZ, dok Putin optužuje Zapad za ruski rat
Vladimir Putin je zaoštrio svoju ljutnju prema Zapadu dok je predsjednik Joe Biden sa druge strane hvalio zapadnu demokratiju što se suprotstavila goloj ruskoj agresiji, piše BBC.
U sedmici punoj događaja uoči godišnjice ruske invazije na Ukrajinu u petak, Putin je prvi progovorio.
Zapad je omogućio nacističku Njemačku, tvrdio je, i pretvorio Ukrajinu u neonacistički režim koji je bio "anti-ruski".
Nekoliko sati kasnije Biden je rekao da autokrate razumiju samo jednu riječ: "Ne, ne, ne!"
„Putin je mislio da će se svijet prevrnuti, pogriješio je“, rekao je on, obećavajući da je NATO ujedinjeniji nego ikad. Kijev je bio jak, ponosan, visok i slobodan i podrška Zapada Ukrajini neće izostati, dodao je.
Pozdravljajući ga u kraljevskom dvorcu u Varšavi, poljski predsjednik Andrzej Duda rekao je da je dolaskom u Kijev Biden en pokazao da se slobodni svijet ničega ne boji. Uloga NATO-a je bila da brani i podržava slobodni svijet i Ukrajina "mora dobiti ovaj rat".
Putinov govor se jedva dotakao napretka ruske vojske u Ukrajini i nije bilo naznaka kako bi se rat mogao završiti. Glavne vijesti o ruskoj vojsci stigle su od vođe plaćeničke grupe Wagner Jevgenija Prigožina, koji je optužio načelnika kabineta i ministra odbrane da pokušava uništiti njegovu grupu i izgladnjiti je oružjem.
Ruski predsjednik je najavio da suspenduje sporazum o kontroli nuklearnog naoružanja New Start potpisan sa SAD 2010. godine. Sporazum ograničava broj nuklearnih bojevih glava i NATO, a britanski čelnici su ga pozvali da preispita ovu odluku.
Takođe je izjavio da je stavio nove zemaljske sisteme na borbeno dežurstvo. On je već prošle godine zaprijetio da će upotrijebiti "sva sredstva koja su na raspolaganju" da zaštiti Rusiju i teritoriju koju je zauzela u Ukrajini.
Istina je bila rana žrtva Putinovog dugog govora, koji je trajao skoro dva sata.
"Oni su započeli rat... mi koristimo silu da ga zaustavimo", rekao je Putin u svom obraćanju.
Nema zapadnih trupa na terenu u Ukrajini, ali se činilo da je rusko ministarstvo vanjskih poslova udvostručilo tu tvrdnju kada je u utorak pozvalo američku ambasadoricu Lynne Tracy, rekavši da bi Washington trebao poduzeti korake da povuče "vojnu i opremu SAD-a i NATO-a" iz Ukrajine .
Putin je nebrojeno puta u prošlosti okrivio Zapad i NATO, a mnoge je svoje tvrdnje ponovio na dan invazije prije godinu dana. Podsjetio je Ruse na rat u Iraku i bombardovanje Beograda, ali se klonio duge i razorne uloge Rusije u građanskom ratu u Siriji, njene invazije na susejdnu Gruziju ili otimanja zemlje na Krimu.
Šest ljudi je poginulo, a mnogo više ih je ranjeno kada su ruske granate pogodile grad Herson, oslobođen od ruskih trupa prošlog novembra. Pogođeno je autobusko stajalište, apoteka i stambeni prostori u centru grada, a lokalni mediji navode da je među zgradama koje su bile napadnute i obdanište.
U svom noćnom obraćanju u utorak, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da ruski napadi "nisu mogli imati nikakvu vojnu svrhu", već su umjesto toga imali za cilj sijanje "terora".
On je dodao da ukrajinske snage održavaju svoje položaje na liniji fronta u istočnoj Ukrajini - gdje se vodi najveći dio trenutnih borbi - uprkos velikom pritisku.
ŠTA JE "NEW START" UGOVOR?
Potpisan 2010. godine od strane dvojice tadašnjih predsjednika - Baracka Obame i Dmitrija Medvedeva - Ugovor "New Start" osmišljen je da spriječi nuklearni rat. Ograničava broj strateških nuklearnih bojevih glava koje obje strane mogu rasporediti i daje svakoj zemlji ovlasti da pregleda drugu.
Aranžman je stupio na snagu 2011. i produžen je 10 godina kasnije - iako je pandemija Covida prekinula inspekciju oružja.
Ograničenje svake strane je 1.550 nuklearnih bojevih glava dugog dometa, što je manji broj nego prema prethodnom sporazumu Start.
Rusija je ranije rekla da želi da održi sporazum - uprkos neprijateljskoj retorici sa obe strane tokom rata u Ukrajini.
Predsjednik Biden posjetio je Varšavu dan nakon što je otišao u Kijev da se sastane sa predsjednikom Zelenskim, u vrlo složenoj sigurnosnoj operaciji.
Poljski predsjednik je rekao da je posjeta poslala "izuzetno važan politički signal, prije svega za Ukrajinu", ali i znak da su slobodni svijet i predsjednik SAD uz njih i da nisu zaboravili.
Biden je u velikoj mjeri hvalio Zelenskog i Ukrajince koji su povratili zemlju zarobljenu tokom prvih sedmica rata.
Ali, također je imao riječi podrške moldavskoj pro-EU predsjednici Maii Sandu zbog navoda da Rusija planira rušenje aktuelne vlade.
Putin je u utorak podstakao tenzije u Moldaviji ukidanjem dekreta iz 2012. koji je podržavao suverenitet Moldavije u rješavanju budućnosti otcijepljenog regiona Moldavije zvanog Pridnjestrovlje, gdje su stacionirane ruske trupe.
Biden bi se u srijedu trebao sastati s liderima devet zemalja na istočnom krilu NATO-a, a on se potrudio da reafirmiše američku podršku jednom od ključnih obećanja alijanse.
Prema članu 5, članice NATO-a se obavezuju da će braniti svaku drugu članicu koja bude napadnuta. Biden je rekao da je posvećenost SAD savezu i članu 5 "čvrsta".
"Svaka članica NATO-a to zna, a zna i Rusija - napad na jednu je napad na sve."
Italijanska premijerka Giorgia Meloni pratila je Bidenovu posjetu Kijevu u utorak svojim prvim putovanjem u Ukrajinu. Posjetivši gradove Bucha i Irpin, gdje su ruske trupe ubile stotine civila, rekla je da Ukrajinci mogu računati na Italiju: "Bili smo uz vas od početka i bićemo do kraja."