Podzemni bunker Zelenskog i saradnika: Bez svjetla, spavanja i mobitela

Svijet
Podzemni bunker Zelenskog i saradnika: Bez svjetla, spavanja i mobitela
Kako ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, članovi Vlade i savjetnici žive u vrijeme rata, nakon što je prošla godina od njegovog početka?

Kako ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, članovi Vlade i savjetnici žive u vrijeme rata, nakon što je prošla godina od njegovog početka? 

Caroline Wheeler, politička urednica britanskog lista The Times, posjetila je sjedište Vlade i napisala poduži izvještaj o toj posjeti.

Wheeler kaže da je najupečatljivija stvar prilikom ulaska u Bankovu, odnosno sjedište Vlade, zapravo tama koja vlada unutra. Sve zavjese su spuštene i sva svjetla su ugašena, kako bi se smanjilo rizik da zgrada bude napadnuta iz zraka ili gađana iz snajpera.

Na dan kada je došla Kijev je bio izložen najintenzivnijem bombardiranju još od prvih dana rata. Izgleda da je napad bio odgovor Kremlja na turneju Zelenskog od prije deset dana po Evropi i Velikoj Britaniji, koja je osigurala nova obećanja o oružju i opremi za Ukrajinu te dodatne sankcije protiv Rusije.

Politička urednica kaže da je pretpostavljala da je tama privremena mjera zbog nedavnog napada, ali joj je rečeno da je to stalna praksa. Dodaje kako nije mogla vidjeti ni svoja stopala niti kuda treba ići kroz široki hodnik i prilikom penjanja uz visoke stepenice, a kretala se zahvaljujući lampi na telefonu jednog stražara.

Lozinke koje bi Rusi teško mogli izgovoriti
Wheeler nastavlja: Bankova, betonski kompleks ureda, okružen je čeličnim štitom. Kontrolne tačke s naoružanim stražarima nalaze se u svakoj ulici koja ga okružuje. Ulazak je dozvoljen samo onima koji imaju ispravne dokumente i pasoš. Civilni automobili ne mogu pristupiti tom mjestu, a vojnici od prolaznika traže tajne lozinke, koje se svakodnevno mijenjaju. Često su to izmišljene riječi bez ikakvog značenja, koje bi Rusi teško mogli izgovoriti.

Također, opisuje kako su iznutra svi prozori i vrata blokirani vrećama s pijeskom, rekavši da je Zelenski od početka rata nekoliko puta izbjegao pokušaje atentata. U martu prošle godine je Oleksiy Danilov, šef ukrajinskog Vijeća za nacionalnu sigurnost, otkrio da je predsjednik preživio tri pokušaja atentata u samo jednoj sedmici.

Dok je sjedila u čekaonici u Bankovi, gdje je prostor i dalje osvjetljavalo samo svijetlo telefona, vidjela je vojne savjetnike u uniformama kako ulaze i izlaze iz predsjedničkog ureda. Kada je odjeknuo četvrti napad tog dana, niko se nije zaputio prema podzemnom skloništu. Prema riječima vladinog službenika, kaže urednica, bunker je korišten samo jednom, nakon obavještajnih informacija koje su dobili u ljeto da Rusi planiraju izvesti napad na sjedište Vlade.

Zaštita predsjednika ako dođe do opsade
Wheeler je vidjela vojnog stratega, koji je držao veliku kartu presavijenu pod rukom, kako se pojavljuje iz jednog od velikih ureda, gdje je održavanvojni sastanak Vlade. Pojurio je niz hodnik označen pozicijama za otvaranje paljbe, kako bi pomogao ukrajinskim snagama da zaštitite predsjednika u slučaju opsade.

Ubrzo nakon toga, vojnik koji je sjedio u njenoj blizini, hitro je ustao. Ostali u sobi u kojoj je sjedila dali su do znanja da Zelenski, koji je nosio majicu s kapuljačom na kojoj piše ”Ja sam Ukrajinac”, prolazi kroz prostoriju u pratnji grupe savjetnika. Među njima je bio i Andriy Yermak, bliski prijatelj predsjednika i njegov viši savjetnik. Njih dvojica su se upravo vratili iz diplomatske turneje u Evropi.

Wheeler kaže da je cijela prošla godina bila poput testa izdržljivosti za Zelenskog i njegove zvaničnike, koji rade 18 sati dnevno sedam dana u sedmici. Uglavnom spavaju u mračnim uredima zgrade, zbog vlastite zaštite i rijetko viđaju svoje porodice.

Veliki pritisak na predsjednika
Zelenski, koji ima odraslu kćer Oleksanderu, uspijeva vidjeti 10-godišnjeg sina Kirila jednom u deset dana. Novinarka kaže da joj je jedan od njegovih pomoćnika rekao da život u mraku, daleko od supruge Olene i djece, predstavlja ”veliki pritisak” za ukrajinskog predsjednika.

Tokom sedam dana, politička urednica britanskog lista razgovarala je s Yermakom o vanrednim izazovima s kojima se Vlada suočila u 12 mjeseci od početka rata. Yermak, bivši advokat i šef predsjednikovog ureda, iako rijetko daje intervjue, pristao je da upozna Wheeler u jednoj od recepcijskih soba u Bankovi.

Kaže kako se osjećala poput krtice koja izlazi na sunce, jer je prebačena iz tamne čekaonice na svijetla raskošne sale za sastanke, koja je nakratko osvijetljena kako bi se omogućilo održavanje intervjua.

Minimiziranje mogućnosti ulaska Rusa
Ove sedmice se obilježava prva godišnjica ulaska ruskih snaga u Ukrajinu. Mjesecima su mnogi u Ukrajini, među kojima i Zelenski, smatrali kako su male šanse za ulazak ruskih snaga, uprkos stalnim upozorenjima američke i britanske obavještajne službe. Zelinski je zatim uveo vanredno stanje.

Brojne istaknute ličnosti u ukrajinskoj Vladi odmah su prebačene u podzemne bunkere, uz naređenje vojske da tamo ostanu do daljnjeg. “Jedna od dobro upućenih osoba u Bankovi rekla mi je da je to težak život: ne vidite sunce i ne znate koliko je sati”, kaže britanska urednica. Sagovornik je dodao: ”Ako je [ruski predsjednik Vladimir] Putin bio u svom bunkeru [tokom pandemije korona virusa], onda nije iznenađujuće da je poludio. Umoran sam od dugog boravka u takvim uvjetima.”

Prema Vladinom izvoru, prvobitni plan bio je da se pod zemljom ostane sedmicu. Ali, događaji napolju promijenili su taj plan. Kada su ruske snage osvojile nekoliko gradova i približavale se Kijevu, činilo se da će i glavni grad pasti za nekoliko sedmica. Zelenski i njegovi glavni saradnici proveli su pod zemljom najveći dio prva dva mjeseca, izlazeći povremeno kako bi uvjerili građane da predsjednik nije pobjegao.

Ugovor o povjerljivosti informacija
Osobe koje su pozvane da žive zajedno s predsjednikom u podzemnom bunkeru morale su potpisati ugovor da neće otkrivati bilo kakve informacije o dizajnu bunkera, njegovoj lokaciji ili sadržajima. Nisu smjeli iznositi ni informacije o hrani koju su jeli.

Izolirani ispod, predsjednički tim je živio rat pomoću iPhone uređaja. Predsjednik je svakog dana održavao niz sastanaka, intervjua i poziva svjetskim liderima. Spavao je neredovno i često isprekidano.

Nekoliko sati nakon ruske invazije, stražari u zaštićenom kompleksu vlade ugasili su svjetla, jer su izbile pucnjave oko vladine četvrti. Zelenskom i desecima njegovih pomoćnika dali su pancire i jurišne puške.

Govor preko mobitela od 40 sekundi
Britanska urednica je nastavila: Tim unutar Bankove morao je uvoditi inovacije. Odlučujući trenutak bio je kada su Zelenski, Yermak i drugi viši savjetnici izašli nakratko iz podzemnog skrovišta drugu noć invazije, dok su se ukrajinske snage borile protiv Rusa u obližnjim ulicama, kako bi snimili obraćanje narodu od  40 sekundi.

Video, koji je snimljen kasno noću predsjednikovim telefonom, bio je odgovor na ruske dezinformacije da je Zelenski napustio zemlju. “Svi smo ovdje. Mi smo u Kijevu. Branimo Ukrajinu”, rekao je Zelenski.

Na iznenađenje gledatelja, Ukrajina ne samo da je odoljela napadu, već je počela i uzvraćati. “Prvo, [Rusija] je podcijenila naše odbrambene sposobnosti. Drugo, precijenili su svoje sposobnosti”, kazao je Rodnyansky, jedan od savjetnika predsjednika. Dodao je otvorenije: “Ono što razumijemo o Rusima je da ne očekujemo nikakve pametne planove. Postupili su naivno.”

Rodnyansky je dodao da je ostao zadivljen funkcionalnošću Vlade, što podrazumijeva sastanak u ponedjeljak ujutro, baš kao i u Downing Streetu, i medijsku mrežu. Sve to, uprkos činjenici da su sastanci kabineta nekoliko mjeseci održavani pod zemljom, u stanici metroa, koju je neočekivano posjetila i irska rok grupa U2, koja je tamo održala koncert u maju prošle godine.

IZVOR: AL JAZEERA

Ne propustite