ANALIZA/"POŠALJITE IM TENKOVE": Elita u Davosu stala iza Ukrajine! Da li je na pomolu kraj rata?
Na ovogodišnjem sastanku u Davosu na kojem se globalne elite pozivaju da sarađuju i slažu se, najglasnije je odjeknula jedna poruka: Pošaljite oružje. Kao i na prethodnoj sjednici Svjetskog ekonomskog foruma u maju, rat u Ukrajini se pojavio u velikoj mjeri u diskusijama. I dok su politički lideri izrazili svoju nepokolebljivu podršku Kijevu, to je učinilo i mnoštvo velikih korporativnih velikana, piše Washington Post u svojoj analizi.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski se bukvalno uključio u razgovor koji je moderirao Fareed Zakaria sa CNN-a, kojemu se u prostoriji pridružio niz istaknutih zapadnih ministara i političara, kao i izvršni direktori i menadžeri fondova.
Zelenski, koji je ove sedmice govorio na više događaja održanih u Davosu, ponovio je odlučnost svoje nacije da potisne ruske snage sa svoje zemlje.
„Naš cilj je da deokupiramo sve naše teritorije“, rekao je Zelenski, izričito uključujući Krim, koji je Rusija anektirala 2014. „Krim je naša zemlja, to je naša teritorija, to su naše more i planine. Dajte nam vaše oružje, a mi ćemo vratiti ono što je naše.”
Bivši britanski premijer Boris Johnson – koji, bez obzira na kontroverzno svrgavanje kod kuće, ostaje popularna ličnost među Ukrajincima – ponovio je poziv Zelenskog. U petak će se ukrajinski saveznici sastati u vojnoj bazi u Njemačkoj i razmotriti uslove velikog novog paketa pomoći koji će Kijevu dostaviti sofisticiraniju vojnu tehnologiju i opremu.
„Dajte im tenkove! Apsolutno ništa ne može da se izgubi”, insistirao je Johnson, dodajući da svijet treba više da vjeruje u hrabrost i borbenost Ukrajinaca. “Stalno smo potcjenjivali spremnost i sposobnost Ukrajinaca da se bore i brane svoju domovinu. … Oni će pobijediti. Moramo im pomoći da pobijede što je brže moguće.”
Godinama je godišnji skup bio prepun ruskih oligarhijskih interesa, ali sada su zvaničnici Kremlja i ruski poslovni rukovodioci ovdje persona non grata - izvor uznemirenosti samo za nekoliko prisutnih.
Zgrada koja je godinama bila mjesto glavnog ruskog paviljona ustupljena je indijskoj državi Maharaštra.
For years, this was where Russian oligarchs funded the Russia House in Davos. Now it has been taken over by the Indian state of Maharashtra. pic.twitter.com/ddSQh5Dcvp
— Ishaan Tharoor (@ishaantharoor) January 19, 2023
Kakav god bio poslovni optimizam, malo je diplomata ili političara bilo spremno da predvidi kako će se ovaj nerješivi rat završiti. Zelenski je insistirao na tome da je nemoguće govoriti o pregovorima dok na drugoj strani nema dobronamjernog partnera. “Kada govorimo o 'mirovnim pregovorima' - ne razumijem s kim bismo razgovarali", rekao je Zelenski.
Niz evropskih lidera, poput finske premijerke Sanne Marin, insistirao je da će njihove vlade zadržati potpunu podršku Ukrajini "koliko god bude potrebno". Članovi dvostranačke delegacije američkog Kongresa ponovili su to mišljenje.
„Kad god Ukrajina ide na pregovore, mora da uđe što je moguće snažnije u te pregovore“, rekao je finski ministar vanjskih poslova Pekka Haavisto.
"U ovom trenutku to izgleda veoma teško i možda sukob mora da ode do određene tačke u kojoj obje strane dođu do zaključka da je vrijeme da se sjedne za pregovarački sto", rekao je Haavisto. „Mislim da je nesreća posebno za civilno stanovništvo Ukrajine što se ovo nastavlja jer vidimo veoma okrutnu taktiku Rusije.
U nedostatku smislenog dijaloga, Haavisto je ukazao na neke "male korake" koje su poduzete - prepirke oko oslobađanja ukrajinskih zaliha žita, razmjena zarobljenika, posredovanje oko nuklearne elektrane - koji pokazuju potencijal za veće diplomatske napore. “Važno je vidjeti sunce na kraju tunela”, rekao je.