Naučnici otkrili dvije planine 100 puta veće od Mont Everesta
Kada razmišljate o najvišem vrhu svijeta vjerovatno vam odmah naumpadne Mont Everest na Himalajima, koji se nalazi na visini od preko 8.840 metara. Ali šta ako vam kažem da na našoj planeti postoje planine koje su 100 puta više?
Naučnici su otkrili dva vrha koja su, da tako kažemo, “posramila” planine poput Everesta i K1.
Istraživači sa Univerziteta u Utrehtu, u Holandiji, otkrili su u studiji da postoje dva kolosalna vrha koji dosežu visinu od blizu 620 milja (1.000 km). Mogu se naći 2.000 km ispod Zemljine kore, a naučnici kažu da su stari najmanje pola milijarde godina.
Pretpostavlja se da bi ova dva vrha mogli biti značajniji dio naše historije, koja prema nauci datira od prije četiri milijarde godina, prenosi Ladbible.
Uprkos teoriji da su to planine, vodeći naučnik dr. Arwen Deuss objasnio je: “Niko ne zna šta su one i da li su samo privremeni fenomen ili tamo “sjede” milionima ili možda čak milijardama godina”.
Jedan vrh se nalazi ispod Afrike, dok se drugi nalazi ispod Tihog okeana. Oni su također okruženi masivnim „grobljem tektonskih ploča koje su tamo prenijete procesom zvanim ‘subdukcija’, gdje jedna tektonska ploča uranja ispod druge ploče i tone skroz od površine Zemlje do dubine od skoro tri hiljada kilometara (1.200 milja)”, pojasnio je Deuss.