FAO INDEKS I CIJENA HRANE: Brojni prehrambeni proizvodi u 2022. oborili su cjenovne rekorde na globalnom nivou, ali ove godine ipak dolazi stabilizacija?

Svijet
FAO INDEKS I CIJENA HRANE: Brojni prehrambeni proizvodi u 2022. oborili su cjenovne rekorde na globalnom nivou, ali ove godine ipak dolazi stabilizacija?
,

Globalne cijene prehrambenih proizvoda poput žitarica i biljnih ulja prošle su godine dosegle rekordne razine čak i nakon pada devet mjeseci zaredom, objavila je Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO), dok su rat u Ukrajini, suša i drugi čimbenici potaknuli inflaciju i pogoršali prisutnost gladi u cijelom svijetu.

FAO-ov indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene međunarodnih cijena prehrambenih proizvoda kojima se uobičajeno trguje, pao je za 1.9% u prosincu u odnosu na prethodni mjesec, objavila je u petak organizacija sa sjedištem u Rimu. Za cijelu godinu indeks je prosječno iznosio 143.7 bodova, a to je više od 14% iznad prosjeka 2021. kada je je također zabilježio veliki porast.

Pad u prosincu predvođen je padom cijene biljnih ulja uslijed smanjene potražnje iz uvoza te očekivanog povećanja proizvodnje sojinog ulja u Južnoj Americi, ali i nižih cijena sirove nafte. Žitarice i meso također su pali na indeksu, dok su mliječni proizvodi i šećer blago porasli.

"Smirivanje cijena prehrambenih proizvoda je dobrodošlo nakon dvije vrlo nestabilne godine", rekao je glavni ekonomist FAO-a, Maximo Torero. "Važno je ostati na oprezu i snažno se usredotočiti na ublažavanje globalne nesigurnosti hrane s obzirom na to da su svjetske cijene hrane i dalje na povišenim razinama, s time da su mnoge osnovne namirnice blizu rekordnih razina", rekao je.

Prošle je godine FAO indeks cijena hrane dosegao najvišu razinu od početka bilježenja 1961.

Rat u Ukrajini pogoršao je prehrambenu krizu jer su Ukrajina i Rusija bile vodeći svjetski dobavljači pšenice, ječma, suncokretovog ulja i drugih proizvoda, posebno za zemlje Afrike, Bliskog istoka i Azije, a u nekima od njih stanovnici su se već suočavali s glađu.

S kritičnim prekidom opskrbe u Crnom moru, cijene hrane su porasle do rekordnih visina, povećavajući inflaciju, siromaštvo i nesigurnost hrane u zemljama u razvoju koje se oslanjaju na uvoz.

Rat je također uzdrmao tržišta energije i zalihe gnojiva - ključnih elemenata za proizvodnju hrane. To je bilo povrh klimatskih šokova koji su potaknuli glad u mjestima kao što je Rog Afrike. Etiopija, Somalija i Kenija teško su pogođene najgorom sušom zadnjih nekoliko desetljeća, a UN upozorava da dijelovima Somalije prijeti glad. Tisuće ljudi je već umrlo.

Cijene pšenice i kukuruza prošle su godine dosegnule rekordnu razinu, iako su pale u prosincu zajedno s troškovima ostalih žitarica, priopćio je FAO. Rečeno je da su žetve na južnoj hemisferi povećale zalihe i da postoji jaka konkurencija među izvoznicima.

Ne propustite