Agonija skoro svake žene: Donosimo vam PET SAVJETA kako da PREŽIVITE PMS
Simptomi PMS-a se obično javljaju tokom lutealne faze menstrualnog ciklusa, vremena između kada tijelo oslobađa jajašce (ovulira) i kada započinje menstruacija.
Procjenjuje se da svaki mjesec 75 odsto žena s matericom ima predmenstrualni sindrom (poznatiji kao "PMS"): kombinacija simptoma koji se pojavljuju otprilike nedelju ili dvije prije menstruacije.
Zavisno od toga kako se PMS manifestuje različite žene različito se osjećaju i ponašaju za vrijeme PMS-a. Takođe, za PMS postoji naziv i 'menstrualni grip'.
"Vjerujem da većina ljudi misli na PMS kad kažu 'menstrualni grip'", kaže dr Klara Paik sa ginekologije na Univerzitetu Kaliornija-Dejvis.
Simptomi PMS-a se obično javljaju tokom lutealne faze menstrualnog ciklusa, vremena između kada tijelo oslobađa jajašce (ovulira) i kada započinje menstruacija.
"Simptomi PMS-a mogu uključivati umor, osjećaj vrućine, bolove u mišićima, mučninu, zatvor, proliv, grčeve, glavobolje, promjene apetita, žudnju za hranom, osjetljive grudi, poremećaje spavanja, promjene raspoloženja, razdražljivost ili povećanje simptoma depresije ili teskobe", rekla je dr Paik.
Iako istraživači još ne znaju tačan uzrok PMS-a, mnogi vjeruju da pomaci u visini hormona diktiraju kako ćete se osjećati i psihički i fizički tokom te lutealne faze. Zbog toga će žene PMS doživjeti drugačije, dok ga neke nikada neće ni osjetiti.
Simptomi PMS-a kod većine prestaju kada počne ciklus. Do tada, one žene koje osjećaju nelagodu ili bilo kakve druge neugodne simptome za vrijeme PMS-a treba da malo više vremena posvetiti samo sebi.
Ovi su savjeti što možete učiniti i jesti za što ugodniji PMS-a, prema dr Paik i nutricionistkinji Trejsi Lokvud Bekerman.
1. Topla i hladna terapija
Dr Paik kaže da vrućina može pomoći vašem cijelom tijelu (bolnim mišićima, materici i svemu ostalom), tako da pripremite sebi jednu vruću kupku. Ako imate osjetljivost grudi, ona preporučuje upotrebu smrznutog graška ili vreće s ledom. Samo pripazite da led zamotate u krpu i ostavite na koži ne duže od 30 minuta.
2. Spavanje
Nekima PMS i problemi sa spavanjem idu ruku pod ruku. Zbog toga dr Paik kaže da vam tokom lutealne faze stvarno treba san. Lezite u krevet, provedite dovoljno vremena odmarajući i pobrinite se da je vaša spavaća soba mračna i prohladna za optimalan san.
3. Jedite hranu bogatu magnezijumom i vlaknima
"Uravnotežena ishrana može pomoći uravnoteženju hormona, ublažiti bol, regulisati vaš ciklus i još mnogo toga. Tokom posljednjih sedam do 10 dana ciklusa, prije mjesečnog ciklusa, unesite magnezijum. Pomoći će u borbi protiv umora, a pomoći će i kod bolova povezanim s grčevima", objasnila je dr Paik.
Magnezijum se prirodno nalazi u hrani poput spanaća, sjemenki bundeve, pa čak i tamne čokolade.
Takođe, konzumirajte hranu bogatu vlaknima za zatvor i nadutost. Jedite puno bobičastog voća i cjelovitih žitarica, dodala je Bekerman.
4. Pijte vodu
"Ako ne popijete dovoljno vode da hrana bogata vlaknima prođe kroz crijeva, možda ćete osetiti još više nadutosti i grčeva. Stoga održavajte svoje tijelo i pijte dovoljno vode", kaže Becerman.
5. Zaštitite svoj um od stresa
U doba PMS-a, dr Paik kaže da ćete poželjti učiniti mnogo više kako biste bili sigurni da ne nakupljate dodatne stresove na poslu ili u privatnom životu. Umjesto toga, pobrinite se da se bavite nekim aktivnostima koje vas opuštaju i koje su dobre za vaše mentalno zdravlje. To može biti meditacija, joga, pričanje s prijateljem, trčanje, kuhanje ili nešto treće, prenosi Well and Good.