RODITELJI OVAKO UNIŠTAVATE BUDUĆNOST DJECE, ne govorite im ovih 15 rečenica: Evo šta će se desiti kad odrastu

Porodica i zdravlje
RODITELJI OVAKO UNIŠTAVATE BUDUĆNOST DJECE, ne govorite im ovih 15 rečenica: Evo šta će se desiti kad odrastu
.

"Ti možes bolje." 

Uvijek postoji prostor za poboljšanje, ali mnogi roditelji misle drugačije. Od svojih prvih koraka daju nedostižne zadatke svom potomstvu, a djeca moraju preskakati hrpu obruča kako bi ih dovršila. Istodobno, odrasli često zaborave nagraditi svoju djecu za postignuća jer to nije razlog za ponos, već samo signal da je vrijeme za postizanje ciljeva.

b825685c8dbb3a5e7d288adb61

Dijete koje živi u vječnoj utrci za roditeljskim idealom ne zna se cijeniti i uživati ​​u procesu svog rada. I, naravno, bit će im teško izbjeći neuroze i stresove jer uvijek postoji nešto čemu moraju težiti. Ta su djeca često bolesna i često odgađaju i izlaze iz kolosijeka, jer su se umorila kovitlajući se u kolu tuđih ambicija.

"Uspjet ćete nekako."

Ova fraza ima mnogo verzija: od "Uspjet ćeš nekako" do "Previše želiš". Njihovo se značenje svodi na činjenicu da bi dijete trebalo zaboraviti na svoje snove i želje - ne zato što su neostvarivi, već zato što roditelji ne smatraju potrebnim da ih ispune.

Djeca s vremenom jednostavno prestanu sanjati jer razumiju da se to nikada neće ostvariti. Znaju da će umjesto dugo njegovane lutke ispod božićnog drvca dobiti džemper (obično u većoj veličini, tako da traje duže) i umjesto da nešto prigristi, majka će reći: „Zar nema ništa jesti kod kuće? " (čak i ako u obitelji nema financijskih problema). Zašto? "Zato što sam tako odlučio - zato!"

"Stariji(a) si!"

Kad se u obitelji pojave manja djeca, starija djeca često moraju brže odrasti. U očima roditelja gube pravo biti mala djeca, čak iako razlika u godinama nije toliko velika. Njima je dodijeljena određena odgovornost: da postanu mudriji i neovisniji. I nije bitno što djeca u tom trenutku mogu imati samo 2-3 godine.

Rano i prisilno odrastanje nije dobro ni za koga. Da, ovo je dijete možda prilagođenije životu i može postići puno, ali cijena ovog uspjeha bit će izgubljeno djetinjstvo i podsvjesna ljutnja na roditelje i mlađu braću i sestre. Ni na koji način ne doprinosi toplim obiteljskim odnosima i često je psihološka prepreka stvaranju vlastite obitelji.

"Sve radiš pogrešno. Bolje da to učinim sam/a. "

Nitko se ne rađa s vještinama kuhanja ili znanjem pranja i peglanja košulje: sve dolazi s iskustvom koje se oblikuje iz pokušaja i pogrešaka. Često je roditeljima lakše učiniti nešto sami, umjesto da nauče svoje dijete da to radi. Roditelj bi mogao pomisliti da će, ako prestane podučavati, trebati više vremena, dijete će pogriješiti ili će možda ionako morati sve iznova napraviti.

0c21595356988a6ddba26ad878

Pokušavajući zaštititi svoje dijete od nepotrebne brige, mnogi roditelji zaboravljaju da su kućanski poslovi važan dio odgoja njihova djeteta. Ovaj rad pomaže u razvoju samokontrole i samodiscipline (uostalom, glupo je smetati tamo gdje ćete i sami morati očistiti pod), a obje ove osobine zasigurno će biti korisne djeci tijekom tečaja njihovih života.

Djeca čiji im roditelji ne daju priliku da zajedno uče na svojim pogreškama osjećaju se onesposobljenima u kućanstvu kasnije u odrasloj dobi: osjećaju se prestrašeno učiniti nešto novo i ne vjeruju u sebe.

------>>>>>>>

Ne propustite