Izbacite iz kreveca jastuk, ćebe i igračke do prvog rođendana bebe: Razlog za to je vrlo ozbiljan!

Mame i bebe
Izbacite iz kreveca jastuk, ćebe i igračke do prvog rođendana bebe: Razlog za to je vrlo ozbiljan!
Stručnjaci, međutim, tvrde da ni starija djeca ne bi trebalo da koriste jastuk.

Do prvog rođendana bebe ne bi smjele da spavaju sa jastukom, ćebetom i igračakama zbog opasnosti od gušenja. Stručnjaci, međutim, tvrde da ni starija djeca ne bi trebalo da koriste jastuk.

Tek sa šest mjeseci beba može da skloni ono što joj je prekrilo lice i može samostalno da se okreće s leđa na bok i obrnuto.

Ovo se posebno preporučuje zbog mogućnosti iznenadne smrti novorođenčeta (SIDS), sindroma kojem su izložene bebe mlađe od godinu dana, posebno one koje još nisu napunile šest mjeseci.

img-3673-e1523712493821-300x300Iz kreveca izbacite sve – platnene ogradice, ukrasne jastučiće, jastuke, jorgane i ćebad, krpene i druge igračke. Izbacite sve što ima vrpcu, kao i čaršafe koji mogu da se izvuku…

Pedijatri, ipak, smatraju da ni starijoj djeci ne bi trebalo davati jastuk. Roditelji misle da će on da pruži utehu mališanu kada spava sam, a ne shvataju da je dejtetu sasvim dobro bez njega. Ako želite da mu date jastuk, najbolje je pričekati da se preseli iz kolijevke ili kreveca u veći krevet. Dok je u kolijevci, djetetu možete da nabavite čvršći i manji jastučić veličine poput jastuka za putovanje avionom. Nikako ne bi trebalo kupovati jastuke punjene perjem jer su premekani, mogu uzrokovati alergije i ugušiti dijete ako mu glava utone u njega dok spava.


Jastuci se ne preporučuju ni za djecu ispod dvije godine.

Stručnjaci Američke akademije za pedijatriju smatraju da bi bebe trebalo da spava u roditeljskoj sobi do prvog rođendana. Prema novim statističkim podacima, to smanjuje rizik od SIDS-a za čak 50 odsto. To  znači da ćete i vi moći bolje da spavate ako beba spava u krevecu pored vašeg kreveta. Najvažnije je da je stavite da spava na leđima, bićete mirniji. A dodatni spokoj pružiće vam činjenica da je tu kraj vas. Kad je tu, veće su šanse da čujete neuobičajene zvuke, pokrete, gušenje ili otežano disanje i da reagujete.

 

 

 

 

(Novi.ba/Eklinika)

Ne propustite