Da li vam se vrti KAD NAGLO USTANETE IZ KREVETA, svima se to bar jednom desilo OVO JE PRAVA ISTINA ZAŠTO SE TO DEŠAVA
Znanstvenici Sveučilišta Kalifornija dokazali su pojavu vrtoglavice prilikom ustajanja s 40%-tnim povećanjem rizika za demenciju
Posturalna hipotenzija ili ortostatska hipotenzija manje su poznati nazivi vrtoglavice prilikom naglog ustajanja, odnosno naglog pada arterijskog krvnog tlaka prilikom zauzimanja uspravnog položaja.
Nije rijetka pojava, a u blažem i srednje teškom obliku i ne zahtijeva liječenje već se savjetuje izbjegavanje naglog ustajanja iz ležećeg položaja i pijenje mnogo vode, čak 15 do 30 minuta prije ustajanja savjetuje se popiti čašu hladne vode. Zato je dobro imati bocu ili čašu uz krevet.
Osim vrtoglavice moguće je osjetiti i slabost, zamućen vid, glavobolju, mučninu, pritisak u prsima, ubrzan rad srca, trnce u nogama..., a u ležećem položaju ti se simptomi povuku. Više je razloga zašto nam se zavrti kada naglo ustanemo. Najčešći je fiziološki, zbog djelovanja gravitacije znatan dio krvi ode iz glave i prsa u trbuh i noge. Neurolozi u Laboratoriju za ispitivanje autonomnog živčanog sustava u KBC-u Zagreb, u vodiču za osobe kojima su dijagnosticirali ortostatsku hipotenziju navode da ako složeni neurokardiovaskularni mehanizmi zaduženi za regulaciju povratka krvi u gornji dio tijela ne funkcioniraju primjereno, dolazi do ortostatske hipotenzije. Ali mogu je uzrokovati i neka stanja i bolesti.
Primjerice to su dehidracija, izloženost vrućini, dugotrajno mirovanje, odnosno loša fizička kondicija, alkohol, uzimanje obilnih obroka, ali i različite neurodegenerativne bolesti, bolesti štitnjače, dijabetes, lijekovi, češće oni za snižavanje povišenog krvnog tlaka, za srčane bolesti, lijekovi za Parkinsonovu bolest, pojedini antidepresivi, antipsihotici i opioidi...
U stručnom časopisu Neurology objavljeno je istraživanje koje povezuje jutarnje vrtoglavice i demenciju. Naime, znanstvenici Sveučilišta Kalifornija dokazali su pojavu vrtoglavice prilikom ustajanja s 40%- tnim povećanjem rizika za demenciju. Analizirali su podatke oko 2100 ispitanika prosječne dobi 73 godine, koje su pratili 12 godina. Najveći rizik za demenciju su imali ispitanici s najizraženijim padom krvnog tlaka, neovisno o drugim rizicima za pojavu demencije (dijabetes, pušenje, alkohol).
ŠTO POMAŽE KOD TEŠKE ORTOSTATSKE HIPOTENZIJE:
● Nosite abdominalni steznik Stavite ga ujutro prije ustajanja iz kreveta, stegnite do granice ugodnosti. Nakon što legnete obavezno ga skinite.
● Kompresivne čarape za cijele noge Korisne osobito u kombinaciji s abdominalnim steznikom, nešto manje praktične, svakako preporučljive prije očekivanog dužeg stajanja. Počnite s nižim stupnjem kompresije. Također ih treba skinuti čim legnete. Abdominalni steznik i kompresivne čarape možete nabaviti u trgovinama medicinskim pomagalima.
ŠTO SE JOŠ SAVJETUJE:
● jesti redovito manje obroke,
● izbjegavati velike količine slatke hrane,
● izbjegavati vruće napitke i hranu,
● prije očekivanog dužeg stajanja popiti odjednom 500 ml hladnije vode,
● kod dužih stajanja korisno će biti podizanje na prste uz naizmjenično stiskanje i opuštanje mišića nogu, stražnjice i trbuha, marširanje na mjestu,
● nakon dužeg ležanja ili sjedenja, prije nego što ustanete, u sjedećem položaju aktivirati mišiće potkoljenica podizanjem stopala naizmjenično na prste i petu,
● spavati na 10-20 cm povišenom uzglavlju kreveta,
● tuširati se navečer mlakom vodom (nikada ne koristiti jako toplu ili vruću vodu)
● redovito vježbati, umjerenim intenzitetom.