BEZ BRIGE: Buduće majke, ovo su strahovi kojih se morate riješiti

Mame i bebe
 BEZ BRIGE: Buduće majke, ovo su strahovi kojih se morate riješiti
Trudnoća je predivno iskustvo koje žena može doživjeti.

Trudnoća je predivno iskustvo koje žena može doživjeti. Ipak, uz trudnoću dolaze i neki strahovi sa kojima se trudnica bori.

Buduće mame se uvijek boje za svoju bebu. Posebno ako im je to prva trudnoća i nemaju baš iskustva s njom. Trudnice se trebaju opustiti i uživati u trudnoći. 

Najčešće brige su:

1. Spontani pobačaj 
Većina spontanih pobačaja događa se u prvih 10 do 12 tjedana trudnoće i nemoguće ih je spriječiti jer je riječ o slučajnim genetskim abnormalnostima. Stoga nema smisla razbijati glavu time.

Ipak, rizik od spontanog pobačaja može se smanjiti izbjegavanjem nikotina općenito te održavanjem zdrave tjelesne težine.

Krvarenje i bol u ranom periodu trudnoće znakovi su zbog kojih bi se trebalo obratiti liječniku. Ako se spontani pobačaj i dogodi to ne povećava šanse da će se isto dogoditi u idućoj trudnoći. 

2. Udarac u trbuh i ozlijeda bebe
Nemoguće je ozlijediti bebu ako se udarite u trbuh. Fetus je zaštićen u trbuhu jer je okružen s velikom količinom amnijske tekućine koja ga štiti. 

3. Prerani porođaj    
Veća mogućnost preranog poroda postoji kod žena koje su već rodile dijete prije termina, kod žena koje nose blizance ili više djece i kod žena koje dožive puknuće membrane ili krvarenje, ali hoće li do preranog poroda doći ne može se predvidjeti ni u kojem slučaju. 

Kod oko deset posto trudnoća dogodi se prerani porod, a ta opasnost može se spriječiti tako da se tijekom trudnoće žena ne udeblja previše te da drži pod kontrolom krvni tlak i dijabetes, dva zdravstvena problema koja mogu izazvati prerani porod. Ali prosječna žena ne bi trebala brinuti o tome da će imati trudove prije 37. tjedna. 

4. Omotavanje pupčane vrpce oko bebinog vrata
Ne treba paničariti kada se pupčana vrpca omota bebi oko vrata. To se događa kod 25 posto trudnica. Amnijska tekućina pruža dovoljno međuprostora između pupčane vrste i bebe. Vrlo rijetko se pupčana vrpca omota nekoliko puta što može uzrokovati probleme, ali to su iznimke. 

5. Hitan carski rez 
Hitni carski rez (unutar 30 minuta) potreban je ako bebini otkucaji srca nisu dovoljno jaki, ako se posteljica odvoji od zida maternice ili ako se dogode problemi s pupčanom vrpcom, ali takvi slučajevi izuzetno su rijetki. U velikoj većini porodi prođu u najboljem redu.

Ne propustite