OVO SU NAJMOĆNIJE PORODICE na stazi Formule 1: One su strah i trepet za sve!
Mario i Michael Andretti
Američka obitelj koju često prisvajamo kao našu zbog mjesta rođenja oca Maria, prva je na ovoj listi koja ima prvaka. Ocu Mariju to je pošlo od ruke 1978. godine u Lotusu, čime je postao drugi i trenutno posljednji američki prvak u Formuli 1. Rođen u (tada talijanskom) Motovunu, 15 godina živio je u Italiji prije odlaska u Sjedinjene Američke Države, gdje je ostvario brojne uspjehe prije potpunog prebacivanja u Formulu 1 s 35 godina.
Sin Michael je odradio svega jednu sezonu u Formuli 1 uz otkaz poslije "domaće" Velike Nagrade Italije u kojoj je ostvario jedini podij. Legende američkog CART natjecanja, posljednji američki prvak u Formuli 1 i posljednji Amerikanac na postolju u Formuli 1. Simboli brzine u SAD-u.
Jack i David Brabham
U obitelji Brabham hijerarhija je prilično jasna. Otac pa sinovi. Drugi sin Gary je probao dva puta kvalificirati se za utrku, dok je David ostvario dvije sezone, uključujući jednu za očevu istoimenu ekipu. Jedan od simbola Formule 1, Jack Brabham je jedini čovjek koji je osvojio naslov vozeći vlastiti automobil.
Trostruki svjetski prvak, ekipa Brabham je uzela uz njegov vlastiti još tri naslova (Denny Hulme, Nelson Piquet dvaput) te dijeli s Red Bullom 6. mjesto najuspješnijih konstruktora u povijesti. Tvorac jedne od lijepih priča o marljivom radu i dolasku do uspjeha, Jack je upisao 14 pobjeda uz 35 timskih pobjeda i ergelu prvoklasnih vozača koji su prošli kroz njegovu ekipu, uključujući Piqueta, Grahama i Damona Hilla te Nikija Laudu. Za kraj, dovoljno je reći kako je Australija 2012., dvije godine prije njegove smrti, Jacka proglasila "nacionalnim blagom".
Nelson i Nelsinho Piquet
Jedan je trostruki svjetski prvak. Drugi je optužen za namještanje utrke. Velika je razlika između oca i sina Piquet. Nelson je prvi brazilski trostruki prvak, staza se zvala po njemu u rodnom Rio de Janeiru (bivša Jacarepaguá) te je jedna od karizmatičnijih pojava u povijesti Formule 1.
Sin Nelsinho je debitirao 2008. u Renaultu i upisao jedan podij u Hockenheimu, ali najpoznatiji je i dalje po namjernom zakucavanju u zid u Singapuru iste godine, točno nakon što je timski kolega Alonso odradio prolazak kroz boks i dovoljno da prouzroči sigurnosni automobil. Sredinom 2009. je zamijenjen Grosjeanom i izuzev osvajanja premijerne sezone Formule E, nema zapaženih uspjeha. Nelson, plejboj poznat zbog potrebe za samoisticanjem (tehniciranje nogometnom loptom pet minuta prije početka utrke), mnogobrojnim ljubavnim avanturama i šaketanjem nakon sudara sa Salazarom, danas je uspješni biznismen i vjerojatno jedini prvak koji je morao opet polagati vozački, nakon što je zbog parkirnih kazni i prevelike brzine ostao bez vozačke 2007.
Gilles i Jacques Villeneuve
Najzanimljivija situacija u obitelji. Gledamo li brojke, dvojbe nema. Jacques ima naslov prvaka i 11 pobjeda, prema Gillesovih 6. Gledamo li utjecaj, Jacques nema šanse. Gilles je bio i ostao jedna od najprepoznatljivijih persona u povijesti, priče o njemu su i danas legendarne (prodao obiteljsku kuću kako bi dobio novac za utrke). Njegova borba s Arnauxom za drugo mjesto u Francuskoj 1979. i dan danas se smatra jednim od najboljih trenutaka u povijesti utrkivanja te je toliko odvukla pažnju da mnogi ljudi i dalje ne znaju tko je pobijedio (Jean-Pierre Jabouille).
Jacques je uz naslov 1997. godine uzeo i Indy 500 te ostao korak prekratak do Trostruke krune (24 sata Le Mansa, Indy 500 i naslov F1) 2008. u Le Mansu. Ipak, Gilles je bio suludo brz, ponekad i preko granice, što je nažalost dovelo do pogibije u Zolderu 1982. Dan kad je i Enzo Ferrari pustio suzu. Prvake pamte, ali legende žive vječno.
NASTAVAK PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANICI --------->>>>