Aljo ef. Cikotić za Novi.ba: Ko uspješno završi školu ramazana i ostalih 11 mjeseci bit će stabilan

Ramazan
 Aljo ef. Cikotić za Novi.ba: Ko uspješno završi školu ramazana i ostalih 11 mjeseci bit će stabilan
Novi.ba u sklopu svog ramazanskog programa objavit će i veoma zanimljive razgovore s muslimanskim učenjacima. Danas vam predstavljamo imama džemata Kalibunar u Travniku, Alju ef. Cikotića.

Novi.ba u sklopu svog ramazanskog programa objavit će i veoma zanimljive razgovore s muslimanskim učenjacima. Danas vam predstavljamo imama džemata Kalibunar u Travniku, Alju ef. Cikotića.

Aljo (Mustafa) Cikotić, rođen 25. maja 1969. godine u selu Trpezi, Berane, Crna Gora (Južni Sandžak). Nakon osnovne škole u rodnom mjestu školovanje nastavlja u Sarajevu u Gazi Husrev-begovoj medresi, a potom na Fakultetu islamskih nauka.Trenutno pri kraju postdiplomskog studija na katedri hadisa. Od početka 1997. godine imam, hatib i muallim u Džematu Kalibunar, Medžlis IZ-e Travnik. Otac dvoje djece, kćerka i sin - studenti FIN-a.

Možete li nam na početku razgovora kazati o svojim počecima rada u džematu Kalibunar?

Kada sam 1996. godine sa porodicom doselio u vezirski grad Travnik, nisam ni slutio da ćemo se ja i moja porodica toliko vezati za ovaj grad koji ima dušu. Kalibunar je dio Travnika koji tada nije imao džamiju, pa je predsjednik Medžlisa predložio da preuzmem džemat kako bi u njemu izgradili džamiju a time i organizovali džemat. 1999. godine zakopali smo temelj džamije, ljepotice koja sada krasi ulaz u Travnik sa zapadne strane i iskazuje dobrodošlicu svim dobronamjernim musafirima. Mi smo fizički gradili džamiju koja sada na najljepši način uzvraća pri duhovnoj izgradnji djece, omladine i odraslih u vezirskom gradu.

Šta biste izdvojili kao najznačajnije projekte, aktivnosti i uspjehe vašeg džemata?

Džemat Kalibunar se najviše ponosi svojim džematlijama. Od početka mog dolaska, a prvi sam dekretom reisu'l-uleme postavljeni imam, pa do sada najdraža nam je harmonija koja vlada u džematu. Ljubav, sloga, potpomaganje u dobru motivacija nam je da svakodnevno radimo na izgradnji našeg džemata. To je živa materija na kojoj svakodnevno treba raditi. Drago nam je da smo izgradili objekat u kojem imaju svoje mjesto djeca, omladina i odrasli.

Imamo prelijepu Divanhanu za druženje džematlija, internet klub za djecu, omladinski klub i sportsku salu za omladinu, dvije uslovne učionice za edukaciju, tako da pored džamijskog prostora imamo i prateće sadržaje koji dopunjuju ambijent za skoro cjelodnevni boravak. Najznačajnije je što sada imamo preko 250 polaznika u mektebu, oko 50 srednjoškolaca na Kursu islama i oko 100 odraslih u Školi Kur'ana. To je oko 400 učenika svih uzrasta koji su najljepši ukras naše džamije.

U životu muslimana, ramazan je poseban mjesec. Kakve pouke trebamo izvući i čemu nas ramazan može naučiti?

Mubarek mjesec ramazan je dobio izuzetno veliku vrijednost radi toga što je u njemu počela objava Kur'ana. On je mjesec Allahove milosti, oprosta i zaštite od džehennemske vatre. On nas uči disciplini, samokontroli, da razumijemo gladne i siromašne, da vodimo računa o svom govoru, o svom jeziku, očima, ušima, rukama i nogama, kako se ponašamo i u kakvom ambijentu nepovratno vrijeme provodimo.

Ko uspješno završi školu ramazana i ostalih jedanaest mjeseci bit će stabilan, Allahu Uzvišenom zahvalan, na polju dobra aktivan, roditeljima poslušan, pažljiv prema rodbini i komšijama. Ramazan nas uči da svoje strasti kontrolišemo, da u dobročinstvu ustrajni budemo, da siromahe u skladu sa svojim mogućnostima pomažemo, da dio svog imetka u hajr ulažemo, da znamo da samo djela sa sobom na onaj svijet nosimo, pa se potrudimo da što više dobra za sebe pripremimo. Svi mi pišemo knjigu koju ćemo čitati na Sudnjem danu. U njoj će bez greške biti zapisan svaki djelić našeg života, pa uljepšajmo njene stranice ako želimo da nas Allah milošću svojom počasti da u Džennet uđemo na vrata Rejjan. 
 
Šta znači ljubav prema poslaniku Muhammedu s. a. v. s. i kako se mi odnosimo prema našem Poslaniku a. s.?

Ljubav prema Poslaniku, s. a. v. s., odraz je naše iskrene ljubavi prema Allahu, dž. š. Onaj ko voli Poslanika, s. a. v. s., više od sebe, svoje porodice i svih ljudi, shvatio je suštinu ispravnog odnosa prema Allahu najdražem stvorenju na Zemlji. Muhammed, s. a. v. s., došao je kao milost svjetovima da nam pokaže put kojim se izlazi iz tmina neznanja na svjetlo upute i kojim se stiče dobro na oba svijeta. Zato ga iskreni vjernici vole, slijede, svakodnevno na njega salavat stalno donose i njegovom šefa'atu i društvu se nadaju na Sudnjem danu. 

ef-cikotic

Šta znači lijep moral (ahlak)?

Sve lijepe ljudske osobine koje kod čovjeka voli Allah Uzvišeni spadaju u lijep moral. Najteže na vagi na Sudnjem danu će biti lijepo ponašanje, zato je važno da se svi okitimo lijepim moralom koji je produkt našeg ispravnog pristupa i shvatanja dini islama. Islam nas uči da kontinuirano trebamo biti svome Stvoritelju pokorni, da nam je Muhammed, s. a. v. s., najbolji uzor, da je ljubav prema muslimanima uslov za ispravnost našeg vjerovanja, da je dobročinstvo prema svim ljudima, životinjama i prirodi naš životni put.

Šta je oholost i zašto je Uzvišeni Gospodar je zabranio?

Oholost je tako opasna osobina zbog koje je Iblis proklet i izašao iz okrilja Allahove milosti jer je kazao da je bolji od Adema. Oholost je isticanje sebe u odnosu na druge na neprimjeren način. Zar čovjek koji je dva puta izašao odakle izlazi mokraća, prvi put od oca a drugi put od majke kada se rodio, da li ima pravo da se oholi. Zašto bi sebe smatrao vrednijim u odnosu na druge kada niko od nas nije mogao izabrati kada i gdje će se roditi, ko će mu roditelji i rodbina biti i kako će izgledati.

Sve to je dar i odredba Allaha Uzvišenog na čemu trebamo biti zahvalni, a oholi nipošto. Oholost širi mržnju, neprijateljstvo, uništava lijepe međuljudske odnose, pa zato u Džennet neće ući onaj ko u svom srcu bude imao oholosti koliko zrno gorušice, kako nas uči učitelj svih učitelja, Muhammed, s. a. v. s.

Večeras muslimani širom svijeta dočekuju najznačajniju mubarek noć Lejletu-l-kadr. Kakav je značaj noći Lejletu'l-kadr? 

U toj noći 610. godine počela je objava Kur'ana koji je uputa i lijek ljudima. To je noć koja je vrednija od hiljadu mjeseci, najvrednija noć u toku čitave godine kojoj trebamo posvetiti dužnu pažnju, da u njoj što više na namazu bdijemo, da se Allahu Uzvišenom dovom obratimo, da Ga za oprost i milost molimo, jer On jedini oprašta i voli opraštanje, voli kada Ga vjernici za oprost mole i kada Mu se kaju.

Ko provede tu noć na namazu čvrsto vjerujući Allaha i nadajući se Allahovom oprostu i nagradi bit će mu oprošteni svi prethodno počinjeni grijesi. Lejletu'l-kadr je noć odredbe, noć u kojoj silaze meleki u velikom broju i Džibril radi odluke svake, da prenesu Allahovu odredbu šta će se sve desiti do naredne noći odredbe.

Hvala Vam za ovaj razgovor. Neka Vam Allah dž. š. podari još mnogo volje i mudrosti da istrajavate u uspijete u svojim nijjetima. 

Hvala vama što ste mi dali priliku da podijelim s Vama dio onoga što je meni dato. Život na ovom svijetu je bezvrijedan bez znanja, znanje je ništavno bez dobrih djela, uslov za ispravnost dobrih djela je iskrenost koja je u riziku sve dok smo živi. Želio bih da svi mi obratimo pažnju da svoje ograničeno vrijeme na ovom svijetu posvetimo nauci u ime Onoga koji nas stvara u najljepšem obliku i da maksimalno radimo dobra djela kojima ćemo postići Njegovu blizinu, milost, oprost i nagradu u Džennetu. Amin.

Ne propustite