Zašto je Bosna ovih dana neobično tiha?

Bosna i Hercegovina
Zašto je Bosna ovih dana neobično tiha?
Srebrenica. Vožnja kroz istočnu Bosnu se čini kao cjelina uspavanog balkanskog šarma. Pejzaži šumovitih brežuljaka, napušteni šljivici. Put se proteže kroz polja pored tihe rijeke Drine. Iz šume se čuje kukavica. Sve je mirno.

Nevoljnost da se suoče sa istinom o zločinima, je, naravno, ništa novo. Martha Gellhorne je izvještavala iz Njemačke aprila 1945. godine sa teškim sarkazmom: "Niko nije nacista. Niko nikada nije ni bio.. Nemamo ništa protiv Jevreja, uvijek smo se slagali sa njima..."

Pored razlike u skalama počinjenih zločina - milioni ubijenih naspram "samo" desetina hiljada - postoji još jedan važan kontrast između Njemačke nakon 1945. i Balkana danas. Dvije decenije nakon Drugog svjetskog rata, razvoj nove generacije u Njemačkoj je značilo postavljanje pitanja o sopstvenoj historiji.

Kancelar Willy Brandt (koji se suprotstavljao nacizmu od početka) je posjetio Varšavu 1970. godine i pao na koljena kako bi iskazao kajanje, poznati i slavni Kniefall. To je za Nijemce bilo van pameti: istraživanje javnog mnijenja je pokazalo da većina Nijemaca smatra da se Brandt nije trebao izviniti. Ali Brandtov gest je bio početak i kamen temeljac izgradnja stabilne i mirne Njemačke kakvu danas znamo.

U današnjem srpskom vodstvu i vodstvu bosanskih Srba, ne postoji Willy Brandt - vođa koji razumije potrebu za istinom zbog dobrobiti svih strana.

Nekada vidimo tračke svjetla. Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, posjetio je Srebrenicu u aprilu i razgovorao o počinjenim zločinima u Srebrenici, te rekao da mu je "žao zbog svih žrtava". Ali istovremeno, nije baš zvučalo kao da mu je žao - i nedavno je opisao fokus na Srebrenici kao "najveću obmanu 20. stoljeća".

Poruke iz Beograda su jednako mješovite. Tomislav Nikolić, predsjednik Srbije, dao je intervju 2013. godine u kojemu se prvi put izvinio za počinjene zločine. Ali istovremeno je i naglasio da ono što se desilo u Srebrenici nije genocid. Ovo je mnogo više od detalja. Doslovno i metaforički, vođe Srbije i Republike Srpske odbijaju priznati gdje su tijela zakopana.

Malo je političke podrške - još manje političkog pritiska - na ljude da priznaju činjenice prošlosti. Na primjer, mjesto masakra u sjevernoj Bosni, koje je otkriveno i iskopano u protekle dvije godine, prikazuje slikoviti primjer nastavka tišine.

Stotine tijela je otkriveno u prijedorskom rudniku Tomašica, u blizini ozloglašenih logora Omarska i Trnopolje. Masovna grobnica je otkrivena tek kada je jedan od umiješanih u zločine rekao da više ne može šutjeti. Rekao je da ga "proganjaju" oči djevojčice koju je ubio prije dvadeset godina.

Ne propustite