ODJEĆA VAM SE USMRDI NAKON PRANJA U VEŠ MAŠINI? Ovaj dio na mašini niko ne provjerava, A PUNO JE BUĐI I GLJIVICA!
Mnoge domaćice imaju isti problem, iako stave omekšivaš njihov veš i dalje ne miriše lijepo, a nerijetko ima i neprijatan miris kada ga izvuku iz veš mašine.
Za ovo je kriva guma koja se nalazi odmah iza vratanca veš mašine, a koju malo ko održava i čisti.
Upravo tu se nakupljaju gljivice kojih se poslije teško riješiti. Prljavština se uglavnom skuplja upravo na ivicama, ali i ispod pomenute gume, pa može da se desi da se na ovom dijelu skupi buđ.
"Probala sam to da skinem sirćetom, ali bez uspeha. Bojim se da upotrebim bilo šta agresivnije, da ne bih oštetila gumu", objasnila je jedna od članica foruma, a mnogi su joj priskočilu u pomoć, preporučujući izbjeljivač, sodu bikarbonu, ulje karanfilića...
"Imali smo isti problem, a onda smo čuli da bi jednom mjesečno trebalo da se uključi pranje na 90 stepeni, ali bez deterdženta i veša unutra. Otkako to praktikujem, nemam problema sa buđi", jedan je od savjeta žena na forumu.
Savjetuju se da vrata mašine uvijek budu otvorena, te da je dobro očistite jednom sedmično.
Pokušajte i ovaj savjet:
-Prvo običnom papirnatom maramicom izbrišite unutrašnjost veš mašine da biste se riješili nakupljene prljavštine. Zatim, nanesite bilo koje sredstvo za čišćenje na gumu, po cijeloj površini, ravnomjerno ga raspoređujući.
-Zatvorite vrata mašine i ostavite tako na dva sata.Po isteku tog vremena, uključite mašinu u režimu “ispiranje”, da se ispere sredstvo za čišćenje.
-Nakon toga u pregradu za prašak naspite limuntos, i uključite mašinu na najvišu temperaturu.
-Ponovite ovu proceduru po potrebi.
BONUS SAVJET: Ovo je TRIK kako da odjeću osušite brzo, BAŠ KAO DA JE LJETO
U zimskim danima nema mnogo sunca, te se i garderoba samim time sporije suši.
TREBA VAM PEGLA I ALUMINIJSKA FOLIJA: Ovaj trik će vam olakšati život! (VIDEO)
Veliki problem nastaje kada nakon predugog stajanja veš poprimi čudan miris, pa onda ga ponovo moramo prati.
Donosimo vam prijedloge kako da osušite veš u toku zimskih dana, baš kao da je ljeto, piše "Srbija danas".
Provjetravajte i ne sušite na radijatoru.
Nekima je jedino rješenje da veš suše u svojim domovima. U tom slučaju veoma je važno da napravite strujanje vazduha i da redovno provjetravate. Na ovaj način veš će se brze osušiti, a tako sprječavate stvaranje buđi u stanu. Ne sušite veš na radijatoru, jer se na taj način u njemu skupljaju bakterije, a rizikujete i pojavu gore navedene buđi u stanu, a to niko ne želi.
Nemojte puniti sušilo.
Sušilo na kojem sušite veš ne treba da bude puno. Ostavite prostor između tkanina da vazduh može nesmetano da struji.
Kada ima sunca...
Ukoliko napolju ima sunca obavezno veš iznesite napolje. Može se dogoditi da se veš smrzne, ali kada ga unesete unutra, na sobnoj temperaturi će brzo biti suh.
Trik sa peškirom!
Ukoliko nemate mašinu za sušenje veša, imamo za vas jedan savjet. Stavite unutra sa vlažnom odećom i jedan suhi peškir. Peškir će upiti vlagu koja se stvara u mašini, a i on će se polako sušiti sa ostalim vešom. Ovako će vam se odjeća brže osišiti i biće nježnija i mekša kada je izvadite iz mašine.
Polusuh veš peglajte odmah i nemojte čekati da se osuši u potpunosti, bolje će se popeglati, a pegla suši dodatno i dezinfikuje tkaninu.
KUPATILO ĆE BLISTATI KAO NOVO: Napravite RASTVOR za čišćenje pločica i SVA PRLJAVŠTINA ĆE NESTATI!