OGLASIO SE HIRURG KOJI JE OPERISAO MALOG ANDRIJU: Problem je nastao 24 sata nakon operacije, organi su počeli da popuštaju, PRVO SU BUBREZI OTKAZALI...
Dijete je jednostavno počelo da se gasi. Jedan po jedan organ počeli su da otkazuju", kaže dr Milenko Savić iz klinike u kojoj je operisan Andrija S, dječak (15) koji je preminuo u subotu na Univerzitetskoj dječijoj klinici u Beogradu nakon što je tamo dovezen iz privatne Opšte bolnice "Atlas".
Dr Milenko Savić neurohirug koji je operisao dječaka gostovao je jutros, u emisiji na TV Prva i tom prilikom objasnio da je dječak imao urođeni deformitet kičme i da su ga dvije godine pripremali za ovu operaciju.
Na zahvatu koji je trajao 12 sati, bio je angažovan i kolega iz Nejmačke i u saopštenju bolnice kažu da ta hirurška procedura spada u kategorije kojim se pokušava spasiti život, jer bi u suprotonom smrtni ishod bio neizbježan.
- Radilo se o drastičnom izražnom i urođenom deformitetu kičme koji sa sobom nosi neizbježne posljedice, a to su oštećenje unutrašnjih organa, srca i pluća. Dečak je imao samo 25 kilograma, 15 godina, a majka i braća i sestre su ga gledali dok se na njihove oči bukvalno gasio i gubio - rekao je dr Milenko Savić.
Smisao ove operacije je bio da se kičmeni stub dečaka ispravi, jer bi se time povećala zapremina grudnog koša, a smanjio bi se pritisak na srce i pluća. Dete je pripremano na ovu operaciju dvije godine, a majka je bila svjesna rizika.
- Ta operacija spada u rizične, sastavni dio ovakve hirugije su komplikacije koje uključuju i smrtne komplikacije. Sve je to majci predočeno u te dvije godine koliko je trajalo pripremanje na operaciju. Majka je bila svjesna da jedina šansa djetetu da živi, samo ako se izvrši operacija, koja je nažalost rizična. Dječak je i ranije, tokom liječenja doživeo anafilaktički šok, nakon čega je bio klinički mrtav i dva puta reanimiran - objasnio je dr Milenko Savić.
On je još dodao da takve operacije kičmenog stuba su inostranstvu znatno skuplje nego u Srbiji, u Švajcarskoj na primjer koštaju 450.000 franaka po zahvatu, dok u Srbiji oko 30.000 eura.
Operacija je protekla dobro i sam dječak je nakon hirurškog zahvata bio svestan i zadovoljan.
- On je sam meni rekao: "Ja ne mogu da verujem da izgledam ovako" , a te riječi je potvrdila i njegova majka nakon svega. Pravio sam sa njim dvije godine strategiju i on mi je pričao da voli da igra fudbal. Ta njegova hrabrost i odlučnost da sve to prihvata kao neminovnost, mene i mog kolegu iz Njemačke je posebno potresla - istakao je dr Milenko Savić.
Koplikacije su nastale 24 sata nakon operacije i organi su počeli da popuštaju. Prvo su bubrezi otkazali, a to je uporavo i razlog zašto je dijete prebačeno u Tiršovu.
- Mi u bolnici nemamo aparat za dječiju dijalizu i to je ujedno i razlog zašto smo ga prebacili u Tiršovu, kako bi pokušali da ga dijaliziramo. Dječak tada već nije bio svestan. Ovaj slučaj je izazvao veliku negativnu pažnju javnosti, policija je pokrenula istragu, bila u bolnici kako bi ispitala sve... Ali ono što se ne zna, da se ovakvi slučajevi se dešavaju u svim bolnicama u svijetu, privatnim i državnim, da smo i mi koliko puta operisali djecu iz Tiršove i drugih državnih bolnica i da su danas ta djeca zdrava - objasnio je dr Milenko Savić.
Mirjana, majka dječaka Andrije S. izjavila je juče da ona ne krivi lekare i da nema nijednu lošu riječ da kaže o klinici na kojoj je njen sin operisan.
- Otišli smo 6. januara na operaciju u Beograd jer mu se stanje stabilizovalo, tako da je mogao da bude operisan. Pričali smo malo poslije operacije, bio je svjestan, počeo je i da jede… Čak je bio i na običnom kiseoniku, iznenadili smo se. Bio je lijep preokret, lepo je ispravljen, ali to njegovo tijelo nije moglo da izdrži, nažalost. Tjelesno je bio veoma mršav, imao 26 kilograma i nije mogao izdržati. Nije imao drugo plućno krilo, vjerovatno je i to bio problem… - ispričala je Mirjana.
Ona kaže da su uslovi u bolnici bili odlični i da ljekarima nema šta da zamjeri.
(Novi.ba/Blic.rs)