NADMUDRIVANJA NA SJEVERU SIRIJE I PITANJE AMERIČKOG POVLAČENJA: Je li se Bolton oteo kontroli?

Aktuelno
NADMUDRIVANJA NA SJEVERU SIRIJE I PITANJE AMERIČKOG POVLAČENJA: Je li se Bolton oteo kontroli?
Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost, John Bolton, poručio je kako američka vojska neće napustiti Siriju sve dok Turska ne bude dala garancije da neće napadati kurdske snage. Također je istaknuo, prenosi novinska agencija AP, kako nema nikakvog roka za američko povlačenje iz Sirije.

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost, John Bolton, poručio je kako američka vojska neće napustiti Siriju sve dok Turska ne bude dala garancije da neće napadati kurdske snage. Također je istaknuo, prenosi novinska agencija AP, kako nema nikakvog roka za američko povlačenje iz Sirije.

Dakako, ovo je stav koji se ne podudara s onim Donalda Trumpa. Štoviše, prema turskim izvorima, Trump je u razgovoru s turskim predsjednikom Erdoganom krajem prošle godine dogovorio povlačenje američke vojske - navodno je čak pitao Erdogana: "Možete li vi dokrajčiti ISIL?". Kada je Erdogan odgovorio potvrdno, Trump je objavio kako se američka vojska povlači iz Sirije.

Trump Kurde pritom nije ni spominjao, zapravo gotovo da ih nikada nije ni spominjao. Nije stoga čudno da su neki odmah proglasili ovaj potez turskom pobjedom. Naime, povlačenje američke vojske dalo bi turskoj zeleno svjetlo da započnu svoju vojnu invaziju sjeverne Sirije istočno od Eufrata i krenu s uklanjanjem kurdskih snaga koje smatraju "terorističkim".

Zašto bi povlačenje američke vojske bila turska pobjeda? Zato što je Turskoj američka vojska već godinama prepreka u napadu na Kurde pošto su Amerikanci uzeli Kurde za svoje primarne saveznike na terenu u Siriji.

Sada je izgledalo kao da Trumpa zapravo nije ni najmanje briga što će biti s "Obaminim" Kurdima, no, ponovno imamo situaciju gdje - barem se tako čini - Trumpove poteze prije realizacije dodatno "oblikuju" neki visoki dužnosnici, a trenutačno najutjecajniji kada je riječ o vanjskoj politici svakako je John Bolton.

Ovaj bivši UN ambasador još iz vremena administracije Georgea W. Busha, poprilično je samopouzdano preuzeo kontrolu nad vanjskom politikom i čini se kao da Trumpa ne pita baš previše. Što se pak tiče pozicije koja bi trebala biti ključna za ovaj sektor, pozicija državnog tajnika, sada je potpuno u sjeni - jasno je kako američki državni tajnik Mike Pompeo ipak neće previše pričati na svoju ruku bez Trumpovog odobrenja. Bolton je pak jedna druga priča, vjerojatno i opasnija priča.

Čini se kao da on sada nastoji zaustaviti "vlastitim snagama" američko povlačenje iz Sirije. Iza njega bez sumnje stoji cijeli red establišment medija, zastupnika, vojno-industrijskih interesa itd. Bolton je trenutačno njihov glavni čovjek, u njega se sada u potpunosti uzdaju da zaustavi Trumpa i njegovu "ishitrenu" odluku o povlačenju iz Sirije.

Trumpa će pak pokušati nadmudriti nekakvom pričom o tome kako se povlačenje događa, svakako, ali uz uzimanje u obzir određene stvarnosti na terenu kao što je ovo i ono... Ukratko - nitko se neće usuditi reći Trumpu da se njegova zapovijed ne izvršava, ali u praksi upravo to se i događa.

Bolton u razgovoru za medije tvrdi kako mu je sam Trump rekao da "neće dozvoliti Turskoj da ubije Kurde". Je li Trump to stvarno rekao? Tko zna, nije da se može baš vjerovati Boltonu na riječ. No, ako je on lisac, lisac je i Trump, bit će tu puno nadmudrivanja.

Pogledajmo što još Bolton ima za reći po ovom pitanju: "Ne mislimo da bi Turska trebala poduzimati vojne akcije koje nisu u potpunosti koordinirane sa SAD-om i - minimalno - odobrene od strane SAD-a. Ne želimo da se ugroze naše trupe, ali isto tako tražimo da se ispoštuje zahtjev predsjednika o nenapadanju na sirijske opozicijske snage koje su se borile uz nas".

U suštini - ne napadajte Kurde.

Bolton kurdske snage (YPG, SDF) naziva "opozicijskim snagama", no to zapravo nije točan naziv. Da bi se kurdske snage nazvalo opozicijskim snagama iste bi morale biti u direktnom sukobu s vlašću, ali niti su bili niti jesu. Možda bi SAD volio da je buknuo sukob između Kurda i Damaska, ali čini se kako i na terenu same Sirije imamo aktere koji se znaju služiti nadmudrivanjem.

Izjave je dao za vrijeme posjete Jeruzalemu, a Bolton je tamo primirio Izraelce koji su vrlo nervozno dočekali vijest o američkom povlačenju iz Sirije.

Nakon Boltonovih izjava stigla je brza i oštra reakcija iz Ankare. Glasnogovornik turskog predsjednika Erdogana, Ibrahim Kalin, poručuje kako je "neracionalno" tvrditi da bi Turska ciljala Kurde u svojim operacijama.

Govorimo o nadmudrivanjima, koga Kalin misli potencijalno "nadmudriti" ovakvim izjavama? Očito nikoga. Svima je jasno da bi Kurdi bili glavna, ako ne i jedina meta turske agresije na sjeveru Sirije. Unatoč činjenice da je sve itekako jasno Kalin također tvrdi kako je primarni cilj Turske boriti se "protiv terorista" i onda nabraja koje su to terorističke skupine: "ISIL, YPG, PKK...".

Kao prvo od ISIL-a na sjeveru Sirije neće pronaći ništa, dakle to križamo s popisa. YPG, PKK? Pa to su pak doslovno sve sirijske kurdske snage!

Zaista je pomalo smiješno da Turska uopće pokušava ikome odglumiti ljutnju jer, eto, proziva ih se da bi u njihovoj vojnoj operaciji primarna meta bili Kurdi. Ali ide Kalin i dalje pa poručuje kako je cilj Turske zapravo "spasiti Kurde" od ovih "terorističkih organizacija".

Zanimljivu izjavu dao je i američki državni tajnik Mike Pompeo u četvrtak ističući kako je cilj SAD-a i dalje "osigurati da Turska ne izvrši pokolj nad Kurdima". Na to je opet stigla ljuta reakcija iz Ankare - osuđuje se izjava američkog državnog tajnika te ga se proziva da je "sve Kurde usporedio s teroristima". A tko pak za Tursku nisu "kurdski teroristi" u Siriji? Samo oni koji u potpunosti odbacuju YPG? Njih će malo teže naći imajući u vidu kako im je YPG spasio glavu od ISIL-a.

Neke stvari će netko nekome očito morati razjasniti, a danas je po tom pitanju još jedan bitan dan jer danas u Tursku iz Izraela stiže John Bolton, s friškim vijestima, zahtjevima i detaljima po pitanju priče koja se sve više komplicira.

Stvar je prije svega desetak dana bila iznimno jasna - Trump je naredio povlačenje i to je to. Sada se pak događa točno ono čega su se mnogi i pribojavali, kompliciranja jednostavne odredbe.

Može li se pak, nekako, ova situacija završiti pozitivno? Da američka vojska napusti Siriju, a da u isto vrijeme bude spriječena i turska nova vojna invazija? To bi, barem za Damask, bila najbolja dobitna kombinacija. Nije baš lako istu očekivati jer bi ona trebala uključivati i američko povlačenje i istodobnu prijetnju Turskoj da ne kreću u novu vojnu avanturu (a vojsku su već nagomilali na granici).

Situaciju bi svakako Damask trebao iskoristiti na način da detektira svaki prostor gdje se odlaskom Amerikanaca stvara vakuum i da tamo odmah šalje svoje snage. Čini se kako je plan bio učiniti to i s Manbijem, ključnim sjevernim gradom u ovom kontekstu, no nešto je "iskrslo", a to nešto je očito usporavanje američkog povlačenja.

Postaje jasno da Turska i SAD još uvijek nemaju koordinirani plan po pitanju Sirije. Zanimljivo je pritom istaknuti da plan možda imaju Trump i Erdogan, ali ne i SAD i Turska. Drugim riječima, ovo je također i još jedan detalj u široj borbi za kontrolu nad Bijelom kućom i Amerikom uopće. Jim Mattis je otišao, otpao je u tom sukobu, je li vrijeme da ode i John Bolton?

Niti jedan od novih "uvjeta" o povlačenju američke vojske nije stigao od Trumpa. Bolton, očito samoinicijativno, slikajući se s izraelskim premijerom Netanyahuom ističući pritom kako su "američko-izraelski odnosi najbolji u povijesti", od tamo objavljuje kako, kada i pod kojim uvjetima će se američka vojska povući iz Sirije.

Što može Trump? To je na njemu neka smisli, ali činjenica jest da čim potjera jednog jastreba s prozora Bijele kuće, na njegovo mjesto odmah stiže novi.

Ne propustite