DRON SLUČAJNO OTKRIO: Na granici sa Srbijom snimljena prava katastrofa, A SVI SU TO POKUŠALI SAKRITI (VIDEO)
Nakon što je otkrivena ogromna rupa u zaštićenoj šumi, rumunska vlada obećala je kako će se obračunati sa ilegalnom sječom.
Neimenovana osoba slučajno je snimila dronom dramatični snimak u Nacionalnom parku Semenik-Kel Karasului, na granici sa Srbijom, na kome se vidi da nedostaje oko 50 hektara šume na vrhu planine.
Inače, Semenik ima jednu od najvećih najvećih netaknutih šuma u Evropi i prošle godine je uključen u Uneskovu listu Svjetske kulturne baštine.
Aktivisti i rumunska opozicija mjesecima traže od vlade hitnu akciju u vezi sa parkom Semenik, pozivajući se na izvještaje lokalnih šetača i stranih turista o uništavanju drveća.
Ilegalna sječa šume je raširena u Rumuniji. Prošle godine bilo je 26 prijava dnevno u prosjeku, navodi organizacija “Grinpis Rumunija”, što je državu koštalo 10,4 miliona dolara.
Građani su veoma aktivni u prijavljivanju štete, sa čak 42 odsto udjela u svim izveštajima u 2016.
Ove godine šumska služba Timisoara je zaplijenila količinu ilegalno posječenog drveća ekvivalentnu 85 punih kamiona, u vrijednosti od oko 252.000 dolara.
U pećini u nepristupačnom kraju kineske Guidžou provincije, do koje nema ni puta, živi cijelo selo organizovano tako da se život čitave zajednice odvija u pećinskom mraku.
Ovo selo nalazi se na 1.800 metara nadmorske visine, a do njega se stiže jedino jednočasovnim planinarenjem, što njegovim stanovnicima prilično otežava snabdijevanje osnovnim potrebama.
U školi se nalazila i pećina, ali kineska vlada ju je zatvorila 2008. godine, uz saopštenje kako "Kina nije zemlja pećinskih ljudi".
Inače, školu u pećini je pohađalo 186 učenika, a u okviru nje se nalazilo čak i teren za košarku.
Village inside a giant cave in Ziyun County, Guizhou Province #AmazingChina pic.twitter.com/v9RwsF0BJq
— People's Daily,China (@PDChina) September 18, 2018
Zajedno sa meštanima koje nazivaju poslednjim živim pećinskim ljudima, pod svodom od krečnjaka žive i njihove domaće životinje kao što su krave, kokoške i kućni ljubimci.
Nakon što se priča pojavila u medijima, turisti su se zainteresovali za ovo mjesto, a tako i vlada.
Mještani su dobili put do sela, a đaci su premešteni u školu sa internatom. Svoje porodice obilaze vikendom ili praznicima.
Procjenjuje se kako u pećini još uvijek živi oko 100 stanovnika.