Uskoro ćete postati mama? Ovo su stvari koje morate znati

Mame i bebe
Uskoro ćete postati mama? Ovo su stvari koje morate znati
Divno je saznanje da ćete uskoro postati majka.

Divno je saznanje da ćete uskoro postati majka. Ipak, svaka trudnica se toga pomalo boji i u glavi joj se vrte mnoga pitanja. Donosimo vam neka od tih pitanja, odgovore pažljivo čitajte.

1. Je li pušenje za vrijeme trudnoće štetno?
Mnogim ženama koje puše kada ostanu trudne cigarete počnu izazivati slabost i smeta im. To je normalna reakcija organizma kako bi zaštitio fetus, obrambeni mehanizam. Brojne studije su dokazale da pušenje za vrijeme trudnoće izaziva samo nižu porođajnu težinu kod novorođenčadi.

Kod pušačica se bilježi i veći broj spontanih pobačaja. Štetni uzroci pušenja majke u trudnoći mogu se očitovati kasnije, recimo kod astme ili bronhitisa kod djeteta. 

2. Smije li se za vrijeme trudnoće piti alkohol?
Ako trudnica ne konzumira alkohol u prevelikim količinama nema potrebe za strahom. Međutim, ako puno pije, moguće je da fetus ne preživi. Jedno od istraživanja s tog područja koje je napravljeno u SAD-u ustanovilo je da 17% djece koje su rođene od majki alkoholičarki umire u prvom tjednu poslije poroda, postotak djece čije majke nisu pile je samo 2%.

Osim toga,  32% majki alkoholičarki ne dostižne normalnu porođajnu težinu za svoje dijete, u sedmoj godini skoro 50% doseže slabe rezultate na testovima inteligencije.

3. Mogu li lijekovi pomoći ženama da zatrudne?
Jedan od razloga zbog kojeg  žena ne može zatrudnjeti, je zbog toga što nema ovulacije. U ovom slučaju, može pomoći lijek koji se  u medicini zove klomifen. Učinkovito djeluje kod odprilike 30% žena s ovim problemom, jer stimulira jajnike da dođe do ovulacije.

Neke žene su također uzimale Pergonal, izvadak iz hormona kod žena u menopauzi. Lijek potiče jajnike na proizvodnju jajašaca i hormona koji pripremaju maternicu za trudnoću. Ovaj lijek se mora vrlo pažljivo propisivati i žena ga mora primati u bolnici, jer kriva doza može uzrokovati nastajanje pretjeranog broja jajašaca.

Ukoliko je za neplodnost kriva hipofiza koja ne proizvodi spolne hormone LH i FHS (oba potiču rast folikula i izlučivanje luteinizirajućeg hormona), može pomoći sintetički proizvedeni.

4. Na čemu se temelje testovi za otkrivanje trudnoće?
Najlakši način da saznate jeste li ste trudni ili niste je da napravite test na trudnoću. Samo četiri dana poslije oplodnje jajna stanica počinje stvarati hormon koji se zove humani horionski gonadotropin (hCG).

Ovaj se hormon nalazi u krvi i u svim tjelesnim tekućinama žene. Poslije oplodnje najprije se može utvrditi povišena razina hCG u krvi, a poslije nekoliko dana i u mokraći. Najveći broj testova za trudnoću baziran je na utvrđivanju postojanja ovoga hormona u urinu. 

Testovi su uglavnom bazirani na reakciji između hCG i antitijela protiv ovoga hormona. Antitijela se nalaze na pločici gdje se apliciraju kao kap mokraće. Promijena boje reagensa je potvrda da se ova reakcija zaista odigrala, odnosno da je žena trudna. Test je pouzdaniji ako se analizira prva jutarnja mokraća.

Ne propustite