Kako i zašto mačke predu?
Predenje mačaka oduvijek je privlačilo pažnju ljudi. Ranije se mislilo da do predenja dolazi uslijed krvi koja protiče kroz donju veliku venu i ide do srca.
No, najnovija istraživanja su pokazala da zvuk predenja proizvode mišići grkljanja, dok mačka ravnomjerno diše.
U većini slučajeva, mačka prede kada je zadovoljna i sretna. Međutim, novije studije su pokazale da to nije jedini razlog predenja. Mačka takođe prede kada je nešto boli, na primjer kada je ranjena.
Komunikacija sa majkom. Predenje je vitalna funkcija koja omogućava preživljavanje tek rođenih mačića. Mačići počinju da predu kada napune sedam dana, dok još sisaju. Oni tada još ne mjauču, pa predenjem pokazuju da su spokojni i zadovoljni. Dakle, mačići na taj način daju signal majci da je sve u redu i da mlijeko pravilno teče. Tada i majka počinje da prede i tako pokazuje svoje zadovoljstvo i dodatno ih umiruje. Naime, mačići se rađaju gluhi i slijepi i jedino što osjećaju su majčine vibracije. Na ovaj način uspostavlja se prva komunikacija između mačeta, majke i ostalih mačića.
Međusobna komunikacija. Predenje takođe može da znači da mačke daju znak da ne žele da ulaze u sukob i da imaju prijateljske namjere. One predenjem pokazuju nekoj agresivnoj životinji da su pokorne i spremne na pomirenje. Dakle, predenje predstavlja neverbalni način komunikacije mačke sa drugim mačkama, ali i sa ljudima.
Borba za život. Osim funkcije uspostavljanja komunikacije sa majkom, tek rođeni mačići mogu predenjem da se odbrane od opasnih predatora. Naime, predatori mogu prije da čuju plač i ostale zvukove koji izražavaju strah, dok im je veoma teško da čuju predenje. Na taj način mačići uspijevaju da prođu neopaženo.
Rađanje mladunaca. Takođe, i odrasle mačke predu. Mačka prede kada rađa mladunce. Ona na taj način pojačava izlučivanje endorfina u organizmu i tako sebi umanjuje bolove prilikom porođaja. Osim toga, glasni krici bi privlačili dosta pažnje i to bi moglo da predstavlja opasnost i za mačku i za njene mladunce.
Izražavanje naklonosti. Mačke predenjem izražavaju naklonost prema nekome ili nečemu. Takođe, predenje može značiti da mačka ima potrebu za prijateljstvom ili da želi da zahvali vlasniku za nešto što je uradio.
Potreba za nečim. Mačke predu kada im je potrebna ljubav i pažnja njihovih vlasnika. Takođe, mačke veoma često predu kada su gladne. Smatra se da imaju poseban vid predenja kada žele da ih ljudi nahrane.
Bolest i tuga. Iako je u većini slučajeva predenje znak zadovoljstva, treba znati da mačke predu i kada nisu zadovoljne. One predu kada su bolesne i ranjene, odnosno kada ih boli nešto. Takođe, mačke predu i nakon što im uginu mladunci, izražavajući na taj način tugu i bol. Ako primijetite da vam je maca bolesna, potrebno je da je što prije odvedete kod veterinara.
Stres. Predenje mačaka može biti i posljedica stresa. Naime, na taj način mačka pokušava da utješi samu sebe, isto kao što se čovjek lažno smeje kada je tužan.
Liječenje bolesti. Smatra se da mačke predu i da bi se izliječile, jer uslijed predenja brže se zacjeljuju kosti i povećava se gustina kostiju. Pored toga, dokazano je da predenje mačke može da izliječi i neke bolove kod ljudi. Naime, predenje mačaka se emituje na frekvenciji od 25-100 herca, a ta frekvencija se koristi u medicini za ultrazvučno liječenje kostiju i za upale mišića. Istraživanja su pokazala da predenje mačke može da umiri upaljene dijelove tijela i da ubrza izliječenje. To je zahvaljujući tome što pomažu lučenje endorfina, hormona sreće, koji pruža osjećaj spokoja i umiruje bol. Osim toga, dokazano je da vlasnici mačaka imaju manji krvni pritisak, da nisu pod stresom i da su generalno zdraviji. Zbog svega ovoga mačke se često koriste i kao terapijske životinje u bolnicama ili u staračkim domovima.
Sve domaće mačke imaju sposobnost da predu, a to predenje se razlikuje u tonovima i glasnoći kod različitih mačaka. Važno je napomenuti da samo domaće mačke predu, dok velike divlje mačke poput lavova i tigrova nemaju tu sposobnost, već umjesto toga riču. I pored svih ovih činjenica o predenju mačaka, ipak postoji još dosta toga što nije istraženo.