Ljetne opasnosti: Evo kako zaštititi dijete!

Mame i bebe
Ljetne opasnosti: Evo kako zaštititi dijete!
Bebe su mnogo osjetljive od odraslih. Tokom ljetnih mjeseci neophodno je preduzmete određene mjere i zaštitite svoje dijete od brojnih posljedica koje im sunce može nanijeti.


Bebe su mnogo osjetljive od odraslih. Tokom ljetnih mjeseci neophodno je da preduzmete određene mjere i zaštitite svoje dijete od brojnih posljedica koje im sunce može nanijeti.

Tokom ljeta bebe su podložne opekotinama, toplotnom udaru i dehidraciji.

U nastavku vam donosimo neke od savjeta kako da zaštitite svoje dijete ili u slučaju neke veće opasnosti kako da pružite prvu pomoć:

Opekotine: ne izlažite bebu suncu!

One se mogu javiti u periodu od tri do dvanaest sati poslije izlaganja bebe suncu.

Znakovi:

Kod opekotina prvog stepena bebina koža postaje jarko crvene boje i bolna na dodir. Pri opekotinama drugog stepena javljaju se plikovi na opekotinama. U zavisnosti od stepena, opekotine nestaju za dva do osam dana.

 Kako ih izbjeći?

Nikada ne izvodite dijete kada je najtoplije: između 12 i 16 sati. Na plaži ili na travi, obavezno bebi obucite majicu i lagane pantalonice, a ne zaboravite ni šešir i naočale za sunce. Zaštitna krema je neophodna.

Kako ih izliječiti?

 Ako je ipak, uprkos svim mjerama opreza, došlo do opekotina:

Najprije bebi hladite kožu nekoliko minuta mokrom tkaninom. Osušite je blagim tapkanjem. Mažite nekoliko puta dnevno umirujuću kremu. Ako beba ima groznicu ili je neuobičajeno mirna ili umorna, obavezno se obratite ljekaru.

Toplotni udar: nikada ne ostavljajte dijete zatvoreno u automobilu

Toplotni udar karakteriše nagli porast tjelesne temperature, nekada i preko 40 stepeni. Do njega dolazi poslije dugog boravka u pregrijanoj prostoriji ili velikog napora na suncu.

Znakovi

Kada je bebi suviše toplo, ona je uznemirena, lice joj je crveno. U najtežim slučajevima, beba gubi svijest i pada u stanje šoka.

Kako ga izbjeći?

Nikada ne ostavljajte dijete ljeti u automobilu, čak ni na nekoliko minuta, i ne izlažite ga suncu. U kući vodite računa da dječija soba bude uvijek provjetrena i svježa. Obucite bebi laganu odjeću čim krene toplije vrijeme.

Kako ga izliječiti?

Skinite bebi odjeću i stavite je u hlad i na svježije mjesto. Osvježite joj kožu mokrom tkaninom ili je okupajte desetak minuta u mlakoj vodi – idealno je da temperatura vode bude 2 stepena niža od tjelesne.

 Dehidracija: neka često pije tečnost!

Veliki gubitak tečnosti koji može biti izazvan toplotnim udarom, dijarejom.

Znakovi:

Beba je uznemirena, umorna, neraspoložena je, oči su joj upale, koža je suha, rijetko mokri.

Kako ih izbjeći?

Čim krene toplo vrijeme, često nudite bebi vodu tokom čitavog dana. Neka bude u hladu što je više moguće i to obučena u laganu odjeću.

 Kako ih izliječiti?

U slučaju blage dehidracije, dajte bebi vodu često i u malim količinama. Ako je dehidracija značajnija, dajte joj neki od rastvora za rehidraciju koji brže djeluju.
Ako beba još uvijek sisa, majka mora da je redovno doji i da vodi računa da ona sama unosi dovoljno tečnosti.



 

Ne propustite