9 nevjerovatnih načina na koje utječemo na naš mozak

Kiosk
9 nevjerovatnih načina na koje utječemo na naš mozak
.

Ljudski mozak je vjerovatno najmisteriozniji organ u našem tijelu. Naučnici konstantno uče nove stvari o njegovom radu ali mozak još uvijek krije mnoge tajne.

9. Hroničan nedostatak sna pogoršava memoriju

Naučnici sa Berkeley Univerziteta California došli su do uvjerljivih dokaza da manjak sna može pogoršati memoriju i uzrokovati Alzheimerovu bolest. Tokom cjelonoćnog sna moždane ćelije uklanjaju toksične komponente koje predstavljaju opasnost za naš mozak. Manjak sna može imati katastrofalne posljedice po moždane ćelije.

8. Dugotrajan stres oštećuje mozak

Pogoršanje memorije, sposobnosti učenja i samokontrole – sve su ovo posljedice hroničnog stresa. Pored toga, dugotrajan stres dovodi do stalnog osjećaja iritacije, anksioznosti i napetosti a osobe koje su izložene stresu teže odolijevaju distrakcijama.

brain-transplants-merl

7. Ljubav i mržnja imaju dosta toga zajedničkog

Britanski naučnici otkrili su da ljubav i mržnja dolaze iz sličnih dijelova mozga. Međutim, za razliku od mržnje ljubav značajno umanjuje aktivnost dijelova mozga koji su odgovorni za prosuđivanje i logično razmišljanje.

6. Mozak je osjetljiv na dehidraciju

Naš mozak sastoji se od skoro 80 posto vode, stoga čak i umjeren gubitak tekućine (oko 2 posto) smanjuje koncentraciju i prisebnost i dovodi do pogoršanja kratkotrajnog pamćenja i drugih kognitivnih sposobnosti.

 5. Trudnoća mijenja strukturu mozga

Naučnici su dokazali da trudoća smanjuje količinu sive materije u dijelovima mozga koji su odgovorni za socijalnu spoznaju i sposobnost razumijevanja drugih ljudi. To je neophodno da bi se razvila jaa veza između majke i bebe i da bi žena razumjela potrebe svog djeteta i primijetila potencijalne opasnosti iz vanjskog svijeta.

4. Prekomjeran unos šećera pogoršava memoriju i umanjuje sposobnost učenja

Prekomjerne količine fruktoze u ishrani usporavaju mozak i umanjuju sposobnost učenja, pamćenja informacija i kooncentracije. Razlog je taj što šećer u prevelikim količinama uništava neuralne veze u mozgu.

Naučnici naglašavaju da je industrijski proizveden šećer mnogo štetniji (šećer koji se nalazi u sokovima, začinima, umacima i hrani za bebe). Međutim, proizvodi koji sadrže omega-3 masne kiseline (masna riba, orašasti plodovi, riblje ulje) ublažavaju posljedice.

right-brain-waves

3. Materinska ljubav i romantična ljubav su veoma slične

Sudeći po moždanoj aktivnosti, romantine veze i materinski osjećaji su veoma slični, ali ipak postoje i neke razlike. Naprimjer, strastvena ljubav aktivira dijelove mozga povezane sa seksualnim uzbuđenjem. Pored toga, umanjuje se anksioznost i strah a povećava se euforija. Materinska ljubav aktivira one dijelove mozga koji su odgovorni za stvaranje privrženosti.

2. Slikanje poboljšava rad mozga

Studija je pokazala da slikanje i divljenje umjetnikim radovima poboljšava interakciju između dijelova mozga i usporava starenje mozga. Naučnici su proučavali utjecaj umjetnosti na ljude koji imaju između 62 i 70 godina. Polovina njih phađala je kurs historije umjetnosti a druga polovina kurs slikanja. Kursevi slikanja dali su bolje rezultate nego kursevi historije umjetnosti.

1. Čitanje je odlično za treniranje mozga

Naučnici s Oxforda dokazali su da čitanje poboljšava kognitivne sposobnosti mozga. Čitanje također aktivira dijelove mozga koji se inače ne koriste. Kad čitate, krv ulazi u dijelove mozga odgovorne za koncentraciju i spoznaju. Vrijedi napomenuti da se to ne dešava kada gledate TV ili igrate igrice na računaru.

 

 

Ne propustite