Sedamdesetpetogodišnja studija s Harvarda otkrila je jednu tajnu ispunjenog života

Kiosk
Sedamdesetpetogodišnja studija s Harvarda otkrila je jednu tajnu ispunjenog života
.

U današnje vrijeme veoma je teško postavljati prioritete. Ponekad se osjećate prepoterećeno kada se morate fokusirati i na karijeru i na život kod kuće. Stoga, pametno rješenje jeste da proučite nauku prioritiziranja.

Tokom više od 75 godina Grant i Glueck studija na Harvardu pratila je fizičko i emocionalno stanje dvije grupe ljudi: 456 siromašnih muškaraca koji su odrastali u Bostonu između 1939 i 2014 godine (Grant studija) i 268 muških diplomaca Harvarda u periodu od 1939 do 1944 godine (Glueck studija).

Zbog dužine istraživačkog perioda istraživanje je zahtijevalo nekoliko generacija naučnika. Još od prije Drugog svjetskog rata oni su vrijedno analizirali uzorke krvi, skupljali moždane snimke (kad su postali dostupni), i analizirali ankete i interakcije između tih ljudi te na osnovu svojih analiza došli do određenih rezultata.

Zaključak istraživanja? Prema Roberu Waldingeru, direktoru Harvard Study of Adult Development, jedna stvar po važnosti nadmašuje sve ostale:

„Najjasnija poruka koja proistječe iz ovog sedamdeset i pet godina dugog istraživanja je sljedeća: dobre veze čine nas sretnijima i zdravijima. To je to.“

Nije bitno koliko imate na računu. Nije bitno na koliko konferencija govorite ili učestvujete. Nije bitno koliko objava pišete na blogu ili koliko pratilaca imate na društvenim mrežama ili za koliko ste tehnoloških kompanija radili, koliko moći ste tu imali ili koliko ste uložili u svaku od njih.

Najveći predskazatelj vaše sreće i ispunjenja u životu je, u suštini, ljubav.

Studija razotkriva da to što imate nekoga na koga se možete osloniti pomaže vašem nervnom sistemu da se opusti, vašem mozgu da ostane zdrav duže vremena, i smanjuje i emocionalnu i fizičku bol.

Podaci također jasno ukazuju na to da oni koji su usamljeni pretežno brže gube zdravlje i umiru mlađi.

„Nije sve u broju prijatelja ili u tome da ste u ozbiljnoj vezi,“ kaže Waldinger. „Ono što je bitno je kvalitet vaših bliskih veza.“

Šta to znači? Nije bitno da li imate veliku grupu prijatelja i izlazite svaki vikend ili da li ste u „savršenoj“ ljubavnoj vezi (kao da one uopšte i postoje). Kvalitet vaših veza – koliko ranjivosti i dubine ima u njima, koliko sigurno se osjećate pored nekoga, koliko se možete opustiti s nekim i biti ono što jeste, i kako vidite jedno drugo – to je bitno.

Sudeći po Georgeu Vaillantu, psihijatru s Harvarda koji je studiju vodio od 1972 do 2004 godine, postoje dva osnovna elementa: „Jedan od njih je ljubav. Drugi je pronalazak načina na koji ćete se nositi sa životom a koji neće uništiti ljubav.“

Stoga, ako ste pronašli ljubav (recimo u obliku veze) ali ste pretrpjeli traumu kao što je gubitak posla, gubitak roditelja ili gubitak djeteta, ako se ne suočite s tom traumom može se desiti da se suočite s tom situacijom na način koji će uništiti ljubav.

To je veoma dobar podsjetnik da trebate prioritizirati ne samo veze nego i vaš lični kapacitet za procesuiranje emocija i stresa. Ako se mučite, posjetite dobrog terapeuta. Pridružite se grupi podrške. Uložite vrijeme u neku radionicu. Neka vam lični razvoj bude bitan kako bi bili sposobni uspostaviti jake veze.

Podaci jasno pokazuju da, kad se sve sabere, možete imati sav novac ovog svijeta, uspješnu karijeru i dobro zdravlje, ali bez veza punih ljubavi nećete biti sretni.

Sljedeći put kad budete listali naslovnu stranu Facebooka umjesto da provodite vrijeme sa svojom važnom polovinom, ili kad budete razmišljali o ostajanju u uredu mjesto druženju sa dobrim prijateljem, ili kad budete radili u subotu umjesto da sa sestrom izađete u šetnju – razmislite o donošenju drugačijih odluka.

„Veze su zapetljane i komplikovane,“ kaže Waldinger. Ipak, on ostaje čvrsto pri svom stavu:

„Dobar život izgrađen je na dobrim vezama.“

Ne propustite