VIŠESTRUKO ĆE VAM SE ISPLATITI: Zasadite ovo drvo i gledajte kako vam se život mijenja
Vjerovatno ste nekada čuli za drvo sreće ili vam je pažnju privukao njegov neobičan izgled.
Riječ je o listopadnom drvetu iz porodice Fabaceae, koji prirodno raste u jugozapadnoj i istočnoj Aziji i Africi.
Raste kao veći žbun ili manje drvo do 10 do 15 metara visine u prirodnom okruženju sa dekorativnom, kišobranastom krošnjom. Brzo raste i ima različite nazive u narodu, poput Persijskog drveta svile, Drveta svile i Mimoze.
Interesantno je da se listovi skupljaju noću i kada je oblačno, kao i na dodir. Na jesen dobijaju žutu boju. Dekorativnim se smatraju i plodovi koji su u vidu mahuna veličine od 12 do 18 cm tamno smeđe boje koje se i zimi zadržavaju na drvetu.
Nije posebno zahtijevna kada je u pitanju zemljište, može podjednako dobro da uspijeva na pjeskovitim i glinovitim zemljištima, ali bi trebalo izbjegavati ekstremno kiselu ili baznu podlogu.
U narodnoj kineskoj medicini koristi se za jačanje srca i umirenje.
Cvjetovi ove biljke se suše i koriste za pripremanje čaja, dok se listovi mogu koristiti u salatama, a sjeme kao hrana za stoku i divljač.
Razmnožavanje svilenog drveta:
Biljka svake godine obilno urodi mahunama, sa puno sjemena. Sjeme je braon boje, svega pola centimetra veliko. Potrebno ga je ostaviti u hladnoj vodi nekoliko dana, a zatim u novembru zasijati napolju u povećoj posudi sa pjeskom. Tada će klijati svega jedan deo biljaka. U proljeće sjeme se može pripremiti tako što se grickalicom može odsjeći samo dio sjemenke, te takvo seme klija već nakon desetak dana.