SVI IH RADIMO: 11 navika koje utječu na naš izgled

Kiosk
SVI IH RADIMO: 11 navika koje utječu na naš izgled
.

Razmislite o svim onim stvarima koje tokom dana radite iz navike, mehanički. Nažalost, neke od njih mogu znatno utjecati na naše zdravlje i ljepotu.

Na prvi pogled možda vam se ne čini da su štetne, ali negativni uticaj tih navika raste dan za danom.

1. Dirate lice i bradu dok koristite računar

1

Trenutno gledate u ekran i vrlo vjerovatno sjedite baš u ovom položaju. Provodimo dosta vremena koristeći računare svaki dan i često diramo lice rukama bez da na to uopće obraćamo pažnju.

Podupiranje brade rukom može dovesti do pomjeranja podjezične kosti i ometanja normalne cirkulacije krvi. Kao posljedica toga javlja se podbradak i brže starenje kože.

Diranje lica prljavim rukama može uzrokovati probleme s kožom, pogotovo ako je vaša koža sklona aknama i iritacijama. Mogu se pojaviti i miteseri a šanse su čak 80 % da ćete na ovaj način „uhvatiti“ i herpes.

2. Križate noge

2

Ova poza može biti posebno štetna za ljude koji imaju proširene vene ili visok faktor rizika za nastanak proširenih vena. Dolazi do smetnji u cirkulaciji krvi i zdravstveni problemi se mogu pojaviti veoma brzo.

Neki dugoročni problemi uzrokovani ovim položajem uključuju bol u donjem dijelu leđa i u genitalijama. Bol je uzrokovana nepravilnim položajem kične, što dovodi do pritiska na donji dio leđa. To nam ne treba, zar ne?

3. Češljate mokru kosu

3

Češljanje kose odmah nakon pranja jedna je od najčešćih i najinstinktivnijih radnji. Međutim, češljanje mokre kose veoma šteti vašoj kosi. Mokra kosa je dosta ranjivija od suhe kose i češljanje je mnogo oštećuje, te će vaša kosa zasigurno postati iskrzana.

Da bi očuvali ljepotu vaše kose, peškirom je lagano posušite tapkanjem, ne trljajte, i ostavite je da se suši prirodno, na zraku. Kad se kosa u potpunosti osuši, počnite je češljati od vrhova ka korijenu, bez obzira na dužinu kose.

4. Previše gledate u ekrane

4

„Samo još jedna epizoda i idem na spavanje!“ Naučnici već dugo upozoravaju na opasnosti od „plavog svjetla“ koje emituju ekrani na TV-u i mobilnim uređajima. Plavo svjetlo prodire duboko u kožu i aktivira slobodne radikale koji kožu primoravaju da proizvodi enzime koji uništavaju kolagen.

Posljedice toga su rano starenje kože i hiperpigmentacije. Dermatolozi često spominju loše stanje kože kod ljubitelja sapunica i čak predlažu korištenje kreme sa UV filterima kad namjeravate provesti mnogo vremena gledajući u ekrane. Drugi, pak, tvrde da je plavo svjetlo u potpuno drugom spektru i da kreme u tom slučaju ne pomažu.

Jedino pravo rješenje jeste da svedete kontakt sa elektronskim uređajima na minimum, koliko god je to moguće.

5. Koristite telefon prije spavanja

5

To isto plavo svjetlo također ometa proizvodnju melatonina i može dovesti do smetnji u vašem režimu spavanja. Mi možda ne primjećujemo manjak sna, ali naše tijelo to sigurno primjećuje. Kao da to nije dovoljno, pored „manjih“ kozmetičkih problema i uticaj na imuni i endokrini sistem našeg tijela je također značajan.

Testirajte svoju slobodnu volju i odložite mobilni telefon sat vremena prije odlaska u krevet.

6. Kremu sa zaštitnim faktorom nanosite samo na lice

6

Mnoge dame već su naučile da koža mora biti zaštićena od sunca čač i u urbanim sredinama. Ipak, neke su još uvijek nesvjesne činjenice da je potrebno nanositi kremu sa zaštitnim faktorom ne samo na lice nego i na vrat, dekolte, pa čak i ruke. Što smo stariji to smo podložniji oštećenjima na koži koja mogu nastati kao posljedica izlaganja suncu.

Naravno, trebate zapamtiti da morate voditi brigu i o dekolteu i vratu baš kao što vodite brigu o licu po pitanju hidratacije i hranjenja.

7. Čupate obrve i odmah nanosite šminku

7

Svaki potez pincetom je mikrotrauma i otvara nova vrata infekcijama. Trebate zapamtiti to i ne nanositi šminku odmah nakon korekcije obrva.

Najbolje bi bilo lagano dezinficirati kožu. Četkice za šminku perite i čistite otprilike svake dvije sedmice. Prljava pinceta također može dovesti do infekcije, stoga i pincetu treba dezinficirati redovno.

8. Masnu kožu pokrivate puderom

8

Moja T zona se sjaji? Idem staviti puder! Ne radite to, osim ako želite začepljene pore i prištiće.

Prvo uklonite višak ulja specijalnim papirićima za upijanje masnoće s lica i tek onda nanesite puder. Ako ne očistite lice prije nanošenja pudera, sva prljavština i masnoća ostat će zarobljena ispod novog sloja šminke. To nije dobro za vašu kožu i može dovesti do začepljenja pora, iritacija i bolnih prišteva.

9. Koristite pilinge

9

Mnogi omiljeni mrisni pilinzi ustvari nisu odobreni od strane kozmetičara. Agresivni oblici eksfolijacije dovode do povećanja količine sebuma a koža ostaje dehidrirana.

Rješite ovaj problem tako što ćete agresivne pilinge zamijeniti pilinzima na bazi mliječne ili glikolne kiseline.

10. Žvačete žvake

10

Loše vijesti a sve vas koji volite žvakaće gume. Konstantno žvakanje žvakaćihi guma može deformisati vašu vilicu. S vremenom se mogu primijetiti promjene na licu kao što su bore oko usta, a njih se jako teško riješiti.

Joel Schlessinger, poznati dermatolog, predlaže da zamijenite omiljenu žvakaću gumu nekim drugim oblikom osvježenja – bombonama ili vodicom za usta.

11. Kupate se i tuširate vrelom vodom

11

Vrela voda za tuširanje ili kupanje za nekoga je najbolji oblik opuštanja. Ipak, takve kupke nisu dobre za vašu kožu. Efekat koji vrela voda ima na kožu sličan je onome kada predugo izlažete kožu suncu i opečete je. Prirodna ravnoteža kože je narušena, stoga dolazi do iritacija, suhoće, infekcija i svraba.

Dermatolozi preporučuju da smanjite temperaturu vode i vrijeme koje provodite u vodi, nanesete hidratizirajući losion poslije tuširanja, i izaberete najblaže proizbode za kupanje bez mirisa, parabena ili agresivnih sastojaka.

Ne propustite