NA DANAŠNJI DAN SLAVIO SE DAN MLADOSTI: Ovako se živjelo u Jugoslaviji
Na današnji dan širom Jugoslavije proslavljen je Titov rođendan, a slavio se kao Dan mladosti.
Nekada uz taktove pjesme „Tito je naše sunce“, na stadionu JNA, hiljade djece i mladih igralo je slaveći dan rođenja doživotnog predsjednika SFRJ.
Iako je rođen 7. maja, Jugosloveni su vjerovali da je Titov rođendan 25. maja, a do nesporazuma je došlo, kako je tada objašnjeno, jer je Broz kao mladi komunista u Drugom svjetskom ratu koristio lažne dokumente.
Zaštitni znak tog dana bila je čuvena Štafeta mladosti. Štafeta je na put kretala mjesec i pol dana prije 25. maja i morala je proći kroz sve federativne jedinice Jugoslavije, nošena od strane omladine.
Prilikom proslave počasni omladinac ili omladinka štafetu su predavali Titu uz rođendanske čestitke.
Posljednja štafeta je napravljena i donesena u Beograd 1987. godine, sedam godina nakon Titove smrti.
Posljednju Štafetu mladosti pratio je skandal u koji su uključene i vojska i policija. Naime, ponuđeni plakat za proslavu Dana mladosti, idejno rješenje ljubljanskog dizajnerskog ateljea Novi kolektivizam, ustvari je bio prepravljeni njemački nacistički plakat, kopija djela "Treći Reich" Richarda Kleina. Problemi su nastali kada je Nikola Grujić, inženjer mehanike, zapazio sličnosti između dvaju plakata. Nakon što su u priču uključeni i mediji, izbila je tzv. "plakatna afera". Policija je pokrenula postupak, a članovi komisije uključeni u odabir ovog prijedloga bili su podvrgnuti ispitivanju.
Do suđenja nije došlo zbog nedostatka dokaza, a nakon godinu dana slovensko je javno tužiteljstvo izdalo izjavu za javnost zaključivši da je studio Novi kolektivizam "primijenio legitimnu retrogradnu umjetničku metodu koja je podložna različitim tumačenjima".
Na današnji dan toga će se vremena prisjetiti i oni koji se s nostalgijom prisjećaju života u Jugoslaviji i oni koji se nikada ne bi vratili u to vrijeme, a dio tadašnje atmosfere uhvaćen je i na videu.