Zašto i kako ljudi poste u islamu?
Post u islamu je jedan od četiri stuba religije...
Dvadeset osam dana posta, kompletnog uzdržavanja od jela, pića, spolnih odnosa i konzumiranja cigareta, postali su period samodiscipline i izraz vjere. Ramazan obilježava period kada je Kur'an prvi put otkriven Muhamedu. Posti se i tokom drugih važnih religijskih datuma, kao što je deveti dan zul hidžaha. Neki muslimani biraju da poste ponedjeljkom ili četvrtkom ili oba dana. O postu govore i riječi poslanika Muhameda: “post je polovina strpljenja” i “strpljenje je polovina imana (vjerovanja)”.
Post je obaveza koja proistječe iz 183. ajeta sure El-Bekare. Ajet kojim je izravno naređen post glasi: O vjernici! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, i to određeni broj dana – da biste bili bogobojazni. A ko od vas bude bolestan ili na putu – isti broj drugih dana. Onima koji ga teško podnose – otkupnina je jednog siromaha nahraniti.
U sljedećem, 185. ajetu iste sure, data su detaljnija objašnjenja zašto je obaveza posta smještena u mjesec ramazan. Također se u tom ajetu daju dodatna pojašnjenja koje se sve druge koristi kriju u činu posta, pa se kaže:
„U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, Upute za ljude i jasnih dokaza prave staze, i lučenja istine od laži. Pa koji od vas u ramazanu budu kod kuće, neka poste! A ko bude bolestan, ili bude na putu – toliko dana napostit će. Allah želi da vam olakša, a ne želi da vam oteža, i da navršite postom toliko dana, i da veličate Allaha zato jer vam je on ukazao na Pravu stazu i da budete zahvalni.“
KO JE DUŽAN POSTITI
Iz spomenutih ajeta je vidljivo da su postiti dužni oni muslimani koji u momentu nastupa mjeseca ramazana, ispunjavaju sljedeće uvjete:
- da su biološki punoljetni i umno zdravi;
- da su u tom momentu kod kuće a ne na putu;
- da su fizički zdravi u mjeri da mogu postiti bez ikakvih posljedica po svoje zdravlje.
KO JE OSLOBOĐEN POSTA
- bolesnik čija je bolest takvog karaktera da post na nju štetno utječe,
- putnik čije je putovanje izuzetan napor;
- vojnik, svejedno da li se on nalazi neposredno u borbi ili se nalazi u periodu napornih vježbi,
- žena u stanju hajza i nifasa, odnosno u menstrualnom ili u postporođajnom periodu;
- trudnica;
- dojilja;
- radnik na teškim fizičkim i psihičkim poslovima