Ovo su činjenice o bebama koje niste znali

Mame i bebe
Ovo su činjenice o bebama koje niste znali
Poznato je da postoji poseban odnos između mame i bebe.

Poznato je da postoji poseban odnos između mame i bebe. Mama najbolje razumije bebu. Ipak, postoje neke zanimljivosti o vašim bebama koje možda niste znali. Donosimo spisak neobičnih informacija o bebama.
 
1. Bebe mogu disati i gutati u isto vrijeme, a ovu mogućnost one izgube u 7 mjesecu života.

2. Beba se rodi sa jako sofisticiranim sluhom. Ona može odrediti odakle zvuk dolazi već 10 minuta nakon što je rođena.

3. Glava novorođenčeta zauzima oko 25 posto ukupne težine cijelog tijela.

4. Bebe odmah nakon rođenja mogu prepoznati majčin miris i glas.

5. Tijekom šestog mjeseca života bebe obično uduplaju svoju težinu u odnosu na onu s kojom su se rodile, a do prve godine težina će se utrostručiti. 

6. Iako ne mogu govoriti, bebe i dalje mogu da komunicraju fizički. Mašući, klicajući, pokazujući, i sl. Istraživanja pokazuju da će bebe koje više komuniciraju fizički, bolje komunicirati i verbalno.

7. U protekla dva desetljeća naučnici su naučili jako mnogo o mozgu beba – a jedan zajednički zaključak do kojeg su došli je sledeći: Roditelji mogu pomoći u razvoju mentalnih sposobnosti njihove bebe jednostavnom interakcijom s njom.

Razgovarajte sa svojom bebom što je više moguće.

8. Nakon samo 12 mjeseci života, veličina bebinog mozga će se udvostručiti.

9. Istraživanje provedeno na Univerzitetu Washington u St. Louisu koja je ispitala rast dijela mozga odgovornog za pamćenje i modulacije stresa – hipokampusa – je otkrila da ovaj dio mozga bude fizički veći i razvijeniji kod beba koje stalno primaju ljubav i podršku od svojih majki.

10. Iako nitko ne zna o čemu bebe sanjaju, vjeruje se da su njihovi snovi strogo vizualni jer još uvijek nemaju kapacitet za jezik.

Srećom, bebe također nemaju sposobnost za noćne more, s obzirom da većina djece nema stvarne strahove sve do druge ili treće godine.

11. Dio mozga odgovoran za pamćenje, hipokampus, već je 40 posto razvijen kod novorođenčadi, a bit će u potpunosti razvijen kada beba napuni 18 meseci.

12. Beba se može sjetiti kada je inače hranite već nakon prvih mjesec dana i već će tada početi očekivati bocu ili grudi u tim vremenima.

13. U eksperimentu provedenom na University of Sheffield i University College London, grupi beba od šest i devet mjeseci starosti prikazana su dva seta slika: ljudskih i majmunskih, a svaki set je imao po jedno lice koje su vidjele ranije.

Obje grupe  su lako prepoznale poznato ljudsko lice među slikama, ali kad je došlo do majmuna, samo su bebe od šest mjeseci starosti mogle razlikovati jednog majmuna od drugog. Čini se da za samo 3 mjeseca bebe izgube ovu sposobnost.

14. Iako se naučnici obično usredotočavaju na roditelje bebe, brojna istraživanja su pokazala da je stvarno "potrebno selo da se odgoji dijete".

Prema istraživanjima, čini se da se bebe najbolje razvijaju kada su u interakciji sa najmanje tri odrasle osobe.

15. Bebe se rode sa 300 kostiju, dok odrasli imaju 206. U toku odrastanja neke od kostiju se spajaju.

16. Bebe se rode sa sposobnošću da plivaju i da prirodno zadrže dah. Međutim, vrlo brzo izgube taj instikt.

Ne propustite