U Libanonu održani prvi parlamentarni izbori nakon 9 godina, izlaznost je niska
U Libanonu su danas održani prvi parlamentarni izbori u devet godina, obilježila ih je niska izlaznost, a promatrači ne očekuju da će rezultati poremetiti podjelu vlasti između glavnih stranaka iako se biralo po novom zakonu.
Birački uredi zatvoreni su u 19 sati po lokalnom vremenu, a jedan sat prije zatvaranja glasalo je manje od polovine upisanih birača, odnosno njih 46 posto.
Čak su se i predsjednik Michel Aoun i nekoliko glavnih političkih stranaka obratili Libanoncima i pozvali ih na glasanje, a šijitski pokret Hezbolah tražio je dvosatno produljenje glasanja koje nije odobreno.
Politička klasa optužena je za korupciju i nepotizam jer je nesposobna pokrenuti gospodarstvo i veliki dio od 3,7 milijuna birača je razočaran. Niska stopa sudjelovanja pokazatelj je razočaranja Libanonaca, objasnio je politolog Karim el-Mufti, prenosi AFP.
Posljednji parlamentarni izbori u Libanonu održani su 2009. Parlament je od tada tri puta produljio svoj mandat zbog opasnosti za sigurnost zemlje povezane s ratom u Siriji, koji bijesni od 2011. godine.
Posljednjih godina zemlju je zahvatio niz kriza i jedva je izbjegnuto nasilje u geografski osjetljivom položaju Libanona između Izraela i ratom zahvaćene Sirije.
Libanon je primio 1,5 milijuna izbjeglica iz susjedne Sirije, a pokret Hezbolah vojno je aktivan uz sirijski režim.
Hezbolahov glavni protivnik, premijer Saad Hariri kojeg podržava Saudijska Arabija, trebao bi zadržati svoj položaj, iako bi njegova stranka Pokret budućnosti mogla izgubiti nekoliko mjesta u parlamentu.
Budući zastupnici bavit će se političkim, ali i gospodarskim i ekološkom pitanjima u zemlji u kojoj su prekidi električne energije svakodnevni, kao i nestašica vode, a problem komunalnog otpada ne rješava se već tri godine.
Iako je Libanon glasao po novom izbornom zakonu, promjene se ne očekuju. Libanonski politički sustav formiran je nakon petnaestogodišnjeg građanskog rata koji je okončan Sporazumom iz Taife 1989. uz posredovanje Saudijske Arabije, a prema njemu su zastupnička mjesta u parlamentu ravnopravno podijeljena između muslimana i kršćana.