Ovo su zlatna pravila da svaka žena živi 14 godina duže
Zdrav život podrazumjeva mnogo više od pukog vježbanja i zdrave ishrane. Ako zaista želite da povedete računa o tome koliko zdravo živite, razmislite i o tome kakve lijekove pijete, koliko često konzumirate alkohol, da li jedete sve što je vašem organizmu potrebno, ali i koliko često upražnjavate sek*.
Život bez cigareta, umjerena dijeta, zdrava tjelesna težina, fizička aktivnost i umjereno ispijanje alkohola - ovo su poznata pravila zdravog života, ali su sada američki naučnici potvrdili da ona mogu pripadnicama ljepšeg pola da produže život za 14 godina.
Muškarci koji primjenjuju ova ista pravila mogu takoreći da produže svoj životni vijek za 12 godina.
Čak 82 odsto ćete imati manje šansi da umrete od kardiovaskularnih bolesti, a i za dvije trećine će opasti šanse da obolite od neke vrste kancera.
Istraživači su posmatrali životne navike žena od 27 godina i to u protekle 34 godine.
Ovo je jedno od najsveobuhvatnijih istraživanja zdravlja u Americi, a rezultati su zaista impozantni.
Autor studije Frank Hu, sa Harvardske škole javnog zdravlja, rekao je za "Dejli mejl":
"Prevencija ima enorman uticaj na zdravlje i životni vijek. Dokazali smo da je mediteranska ishrana, bogata svježim namirnicama, voćem, povrćem najzdravija. Ona zaista čini čuda za zdravlje ljudi".
Kada je u pitanju fizička aktivnost onda se tu podrazumijeva makar pola sata dnevno, za žene je dnevno dozvoljeno srednja čaša vina dnevno, a tjelesna težina treba da bude u granicama između 18,5 i 24,9 po BMI skali.