Vaša beba ima problem sa snom? Možda ste vi glavni krivac
Imate problem sa uspavljivanjem bebe? Većina beba neće sama da zaspe, ako je ne ljuljate. Neke od njih loše spavaju preko noći, a možda su roditelji krivi za to.
Pogledajte neke od pogrešnih roditeljskih koraka i saznajte kako da ih izbjegnete.
1. Preskakanje spavanja
Većini ljudi je potrebno neko vrijeme da se pripreme za spavanje, a i bebe se po tome ne razlikuju.
Točno određeno vrijeme za odlazak u krevet će pomoći bebi da se umiri prije spavanja. Spustite roletne, zamračite sobu, i pripremite omiljenu priču.
Također, topla kupka može opustiti bebu, a posle nje, odnesite je pravo u sobu i nahranite. Kada je završila sa jelom, dok je još uvijek budna, ali pospana, stavite je u krevet.
Nemojte dozvoliti da vaša beba preskoči spavanje, stvorite joj ritual.
2. Ignoriranje signala za san
Bebe i mala djeca šalju signale da su se umorili i da treba da idu na spavanje.
Neki od tih znakova su trljanje očiju, zijevanje, usporena aktivnost i gubitak interesovanja za ljude i igru.
Ako vaše dijete propusti prirodno vrijeme za spavanje, njegovo tijelo neće "pumpati" hormon melatonin koji djeluje smiriujuće.
Umjesto toga, njegove nadbubrežne žlijezde će poslati nalet kortizola, hormona stresa koji će imati suprotan efekt.
Obratite pažnju na vaše dijete preko dana i primijetit ćete točno vreme koje mu je potrebno za san i odmor.
Ako ne možete da uočite te signale, pokušajte da ga uspavljujete u tihoj, slabo osvijetljenoj sobi i da smislite neku blagu aktivnost onda kada mislite da se vrijeme za spavanje približava.
3. Noćno uspavljivanje
Kada se vaše dijete probudi u toku noći, i pored toga što ste potpuno iscrpljeni, vi ćete učiniti sve da biste ga ponovo uspavali. Ovo podrazumijeva ljuljanje, dojenje, hodanje, pjevanje, trljanje leđa. To nije negativno, ali može postati problem. Ako naviknete dijete na tako nešto, ono neće htjeti utonuti u san bez toga.
Ne navikavajte dijete na ovakav način uspavljivanja. Puno bolja metoda je da ga ostavite u krevet budno. Tako će naučiti da se samo uspava i smiruje. Svaki put kada se probudi u toku noći nećete morati da ga vi uspavljujete. Naučit će se samo uspavati.
4. Stavljanje na spavanje gdje god da se nalazite
Nitko ne želi da robuje rasporedu spavanja svog deteta, ali istina je da spavanje u kolicima, u sjedištu automobila, ili u visokoj stolici ne pružaju vašoj bebi san koji joj je potreban.
Da bi razvila navike dobrog spavanja, beba treba da ima poznato mjesto spavanja- prostor gde se uspavljuje u isto vrijeme, svakog dana. Većinu vremena treba da ostanete dosljedni ovome, sem izuzetaka, u slučaju važnih događaja.
5. Puštate ih da ostanu budni do kasno
Zvuči kao dobra ideja- na kraju krajeva, znamo da kada tinejdžeri odu u krevet kasno, ne žele da se bude do podne sljedećeg dana.
Nažalost, to nije slučaj i sa bebama. Unutrašnji sat je moćna sila koja obično probudi malu djecu otprilike u isto vrijeme svakog jutra, bez obzira u koliko sati idu na spavanje.
Roditelji koji dozvole djeci da ostanu budna do kasno, jednostavno će sutradan imati premoreno dijete.
Umjesto toga, obratite pažnju da vaše dijete svake noći ima 10 do 11 sati sna koji su mu neophodni.
Ako vaša beba ustaje prerano (prije šest ujutru), to je vjerovatno znak da ide u krevet kasno, pa pokušajte da ga stavite u krevet 30 minuta ili sat vremena ranije.