Tadić: Nisam zaustavljao izgradnju spomenika Đinđiću
Predsjednik Socijaldemokratske strane (SDS) Boris Tadić rekao je da nije tačna izjava Biljane Srbljanović da su Demokratska stranka i on lično zaustavljali izgradnju spomenika Zoranu Đinđiću.
"Gospođa Srbljanović ovom prilikom ili nesvjesno obmanjuje građane Srbije ili namerno laže", kaže Tadić u pisanoj izjavi i podjseća na to šta bivša vlast nije uradila i na razloge zašto neke ideje nisu ostvarene.
Dramaturškinja i koautorka pobedničkog idejnog rešenja za spomenik Zoranu Đinđiću Biljana Srbljanović kritikovala je činjenicu da spomenik Đinđiću nije podignut prije najmanje deset godina, da su to zaustavljali i Boris Tadić i pripadnici Đinđićeve stranke, jer je to bio kontroverzan potez.
"Istina je da je pre deset godina, upravo na inicijativu Demokratske stranke i uz moju političku podšku, doneta odluka o izgradnji Memorijala Zoranu Đinđiću unutar Gradske galerije, koja je trebalo da bude izgrađena na Trgu Republike. Takođe, istina je da su tada izgradnju memorijala i Gradske galerije u Skupštini Grada Beograda blokirali odbornička grupa Demokratske stranke Srbije i tadašnji radikali, a sadašnji naprednjaci, napisao je Tadić.
Dodaje da je DS, između ostalog, inicirala i postavljanje memorijalne ploče na Platou Zorana Đinđića i kući u kojoj je živeo.
"Istina je da smo u vrijeme mog predsedničkog mandata inicirali i realizovali postavljanje memorijalne ploče na Platou Zorana Đinđića i kući u kojoj je živio, imenovanje Bulevara Zorana Đinđića, postavljanje spomenika u Prokuplju, donošenje odluke o izgradnji Memorijala Zorana Đinđića u sklopu Gradske galerije na Trgu Republike, a 2011. smo pokrenuli novu inicijativu za podizanje spomenika Zoranu Đinđiću, pošto su sve prethodne inicijative i odluke blokirali predstavnici sadašnje vlasti i DSS", navodi bivši predsednik DS.
Prema njegovim riječima, na mjestu gdje je planirano da stoji spomenik Đinđiću, sadašnja vlast je izgradila spomenik Gavrilu Principu.
"Doijneta je odluka da spomenik bude izgrađen na platou ispred Vlade Republike Srbije, na uzvišici koja gleda na mesto na kom je Zoran Đinđić ubijen. Međutim, uprkos toj odluci, ova vlast je na tom mjestu izgradila spomenik Gavrilu Principu. Podsjećam javnost i na to da sve što smo do 2012. godine izgradili u znak sjećanja na lijik i djelo Zorana Đinđića smo morali fizički da branimo od napada i skrnavljenja njegovih tadašnjih protivnika, a današnjih "poštovalaca i izgraditelja spomenika".
U pisanoj izjavi Tadić ukazuje na to da je prethodnih godina i Zoran Živković više puta u javnosti iznosio tvrdnju da je on blokirao izgradnju spomenika, iznoseći kao dokaz umjetničko rješenje njegovog prijatelja, "koje je on predložio, a navodno ja odbio".
"Istina je da je rješenje koje je on ponudio odbila Komisija za trgove i ulice, uz obrazloženje da nije primjereno liku i djelu Zorana Đinđića. Pretpostavljam da je odbijeno zbog činjenice da je Živkovićevo rješenje predviđalo da spomenik bude izgrađen isključivo od viljušaka i noževa", kaže Tadić.
"Na čelu komisije koja je odbila Živkovićev predlog bio je gospodin Mileta Prodanović, koji je danas inače član Živkovićeve stranke. Elementarna građanska korektnost bi podrazumijevala da gospodin Prodanović kaže javnosti istinu zašto je odbijeno Živkovićevo rješenje, umjesto što ćuti dok predsjednik njegove stranke laže kako sam ja blokirao taj njegov zastrašujući 'genijalni' prijedlog", stoji u pisanoj izjavi Borisa Tadića.
"Svi oni koji iznose ovakve neistine poput Biljane Srbljanović i Zorana Živkovića, učestvuju u formiranju laži koja isključivo ojačava autoritarnu poziciju Aleksandra Vučića. Pri tom, čini se da namjerno zaboravljaju da je Aleksandar Vučić, koji danas gradi spomenik Zoranu Đinđiću, ustvari isti onaj čovjek koji učestvuje na skupu na kom se Đinđiću prijeti smrću, dok se Šešelj ispraća u Hag".
(N1)