POMAKNUO SE SAT: Evo zašto biste narednih dana trebali pripaziti na zdravlje
Od sinoć vrijedi zimsko računanje vremena, a iako se mnogi raduju zbog dodatnih sat vremena sna, promjena vremena može ozbiljno utjecati na naš bioritam, raspoloženje i kardiovaskularno zdravlje.
Istraživanje objavljeno u Chronobiology Internationalu koje je ispitivalo utjecaj prelaska na ljetno i zimsko računanje vremena pokazalo je da je rizik od pobačaja za žene koje su se podvrgnule umjetnoj oplodnji puno veći u razdoblju unutar 21 dana od početka ljetnog računanja vremena u odnosu na oplodnju u ostatku godine.
Zanimljivo je da istraživanje nije pokazalo nikakvu povezanost između povećanog rizika od pobačaja i prelaska na zimsko računanje vremena. Razlog zbog kojeg zimski sat manje utječe na zdravlje je taj što prelaskom na zimsko vrijeme ne gubimo, već dobijamo sat vremena sna.
Mogli biste osjećati glavobolju
Većina jedva dočeka dodatni sat sna i priliku da se naspava. Kako naše tijelo funkcionira na principu svjetlo-mrak, tijekom noći luči melatonin, hormon koji je povezan sa svim drugim fiziološkim procesima. Kada se on poremeti, poremeti se i zdravlje, a to se rjeđe događa u oktobru negoli u martu, kad ostajemo bez sat vremena sna.
Ipak, svaka promjena, pa i ona koja se na prvi pogled čini kao pozitivna, utječe na naš bioritam i potrebno je određeno vrijeme da se tijelo privikne na promjenu, piše tportal.
Povećan broj srčanih i moždanih udara
Dokazano je kako pomicanje sata ima izrazito negativan učinak na kardiovaskularno zdravlje. Preliminarnim istraživanjima predstavljenim na godišnjoj konvenciji neurologa u SAD-u 2016. utvrdilo se kako se stopa rizika od moždanog udara u Finskoj povećala za osam posto tokom prva dva dana od početka prelaska na ljetno računanje vremena u odnosu na dvije sedmice prije i nakon pomicanja sata, a isti rezultati zabilježeni su i kasnije u oktobru.