UKOLIKO SE PRIPREMATE ZA PUTOVANJE, OD ČETVRTKA NOVA PRAVILA: Evo šta nikako nećete smjeti da unesete u avion
Nova, stroža pravila na svim letovima prema SAD, počet će sa primjenom u četvrtak.
Među njima će se naći zabrana unošenja laptopa u kabinu aviona.
Aviokompanije su kontaktirale Reuters i saopštile da će nove mjere, među kojima bi mogli i da se nađu kratki bezbjednosni intervjui sa putnicima počinju u četvrtak.
Mjerama će biti zahvaćeno 325.000 putnika, na oko 2.000 letova koji dnevno pristižu u SAD, 180 aviokompanija iz 105 zemalja.
SAD su najavile mjere u junu, kako bi okončale zabranu unošenja elektronskih uređaja na avioni iz 10 aerodroma u osam država na Bliskom Istoku i iz Sjeverne Afike.
PROČITAJTE JOŠ:
MUČNINA TOKOM VOŽNJE VAM UPROPASTI SVAKO PUTOVANJE: Evo zašto vam se to događa i kako je izbjeći u budućnosti
Sigurno ste se nekad zapitali zašto neki ljudi osjećaju mučninu za vrijeme putovanja automobilom, autobusom ili vozom, a ostali čitaju knjigu ili satima surfaju pametnim telefonom i pritom se dobro osjećaju?
Od takozvane ‘bolesti putovanja’ boluju milijuni ljudi, no nije riječ o stvarnoj bolesti, već o svojevrsnom “kratkom spoju” do kojega dolazi u mozgu, objasnio je njemački liječnik, dr. Tomas Jelinek.
“Nije riječ o bolesti poput gripe, već o svojevrnom ‘kratkom spoju’ u mozgu”, objasnio je dr. Jelinek, liječnik u berlinskom Centru za putovanja i tropsku medicinu.
Do toga ‘kratkog spoja’ dolazi kada mozak primi proturječnu poruku o kretanju i položaju tijela u prostoru, što zbunjuje mozak i rezultira mučninom, a nerijetko i povraćanjem, objasnio je Jelinek.
Krivac je unutarnje uho
Informacije stižu iz oka, odnosno iz centra za ravnotežu u unutarnjem uhu. Za interpretaciju svih senzornih signala koje mu šalje tijelo odgovoran je talamus. Kad se krećemo, mišići su u pokretu, oči imaju pregled udaljenosti, a unutarnje uho održava ravnotežu.
Upravo je to unutarnje uho, kojega smo najmanje svjesni, jako važno.
Naime, sićušne cijevi ispunjene tekućinom unutarnjeg uha govore nam kamo se krećemo. Ako smo okrenuti naopačke, to odmah znamo. Ako hodamo brzo, i to znamo jer se tekućina u uhu ponaša po zakonima fizike.
Talamus sve te informacije vrlo jednostavno prenosi u mozak.
Imate vrtoglavicu i mučninu tokom vožnje? Evo što uzrokuje taj poremećaj
No dok se vozimo automobilom ili brodom, talamus je zbunjen. Mišići nisu u pokretu, a oči vide da se krećemo, uz to i brzo. A spomenuta tekućina u unutarnjem uhu jako se uznemiri jer se krećemo. Dolazi do pobrkanih signala koji upućuju na to da nešto nije u redu, što zbunjuje mozak koji stimulira proizvodnju hormona stresa.
Gledajte daleko
Mozak reagira slanjem signala mučnine koja se često pretvori u povraćanje. Mučnina za vrijeme vožnje češća je kod djece jer mozak nije još u potpunosti razvijen za razliku od mozga odrasle osobe koji već “ima iskustva” i bolje procesuira proturječne poruke.
Nasreću, bolest putovanja prestaje čim iziđemo iz prijevoznog sredstva, a nekim se sretnicima to jednostavno ne događa. Protiv nje se možemo boriti na način da, dok se vozimo gledamo kroz prozor prema relativno udaljenim objektima i fokusiramo se na neku stabilnu točku na horizontu.
Ukoliko ne želite riskirati, prije putovanja uzmite tabletu protiv mučnine.
VAŽNO ZA ZAPAMTITI: Ove četiri stvari svako mora da ponese na putovanje! A EVO ŠTA NIKAKO NE BI TREBALO!
Ako brzo ogladnite ili idete na duži put, evo koju hranu treba da imate kod sebe, piše Lepa & Srećna.
Sendviči i slatkiši nisu dobar izbor, jer su kalorični i kvarljivi. Nutricionisti predlažu orašaste plodove, poput oraha, badema i lješnika. Zdravi su i lako će vas zasititi, ali ih rasporedite u manje kesice, kako iz jedne ne biste pogrickali sve odmah po polasku.
Umjesto slatkiša ponesite bobičasto voće i grožđe. Jedini preporučeni slatkiš je običan keks. U sendviče nipošto nemojte stavljati suhomesnate proizvode već "na suho" pečeno ćureće ili pileće meso.