Nevjerovatni podaci s bh. cesta: Bez dozvole preko 100.000 vozača
Broj aktivnih vozačkih dozvola u BiH u protekle dvije godine smanjio se za oko 106.000, potvrđeno nam je iz Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA).
"Trideset prvog decembra 2012. godine bilo je aktivno 1.344.789 vozačkih dozvola, a istog datuma 2014. aktivno je bilo njih 1.238.775", kaže Amila Opardija, portparol IDDEEA, koja ističe da je cijena vozačke dozvole 60 KM, bez obzira na to da li se rok njenog važenja produžava ili se prvi put izdaje.
Komentarišući ove podatke, Mesud Lakota, dugogodišnji borac za prava potrošača iz Sarajeva, ocjenjuje da i oni pokazuju kako se u BiH zapravo loše živi.
On ističe da su vozači na udaru krize, jer su prinuđeni da plaćaju brojne obaveze, pa samim tim, mnogi i odustaju od statusa koji su ranije stekli.
"Građani nemaju novca pa i ne produžuju vozačke dozvole, jer im vožnja predstavlja trošak. Znači, u 99 odsto slučajeva vozači nisu produžili dozvolu zbog krize. A izvršena je i represija na registraciju auta, i ako je ne produžite, traže vam da vratite tablice. Kasnije imate još veće troškove. Ljudi onda potežu za kreditima, posuđuju novac", naglašava Lakota.
Prema podacima Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK), u protekloj, 2014. godini, bilo je posebno izraženo to da vozači nisu produžavali ranije stečeno pravo da voze, tako da se broj aktivnih dozvola lani smanjio za čak 71.834 u odnosu na godinu ranije.
Iz BIHAMK-a potvrđuju da je prošle godine, posebno u FBiH, došlo do značajnog smanjenja broja aktivnih dozvola, i to za njih 51.063.
Kada je riječ o RS, isteklu dozvolu za upravljanje vozilom lani nije produžilo 18.730 vozača, a u Brčko distriktu je broj ovih važećih isprava tokom prošle godine "osiromašen" za njih 2.041, pišu Nezavisne.
Inače, prošla godina bila je specifična po tome da je velikom broju vozača dozvola isticala, jer one uglavnom traju 10 godina, a primjena Zakona o vozačkim dozvolama počela je u 2004. godini.
Osim što je za dozvolu potrebno 60 maraka, vozači, koji je moraju produžiti, što se tiče saobraćajnih kazni koje imaju, moraju biti potpuno "čisti", odnosno, sve treba da budu plaćene.
Iz policije ističu da, ukoliko ste se "ogriješili" u saobraćaju i planirate kaznu da platite, prije izmirenja obaveza prvo bi trebalo da posjetite nadležnu policijsku stanicu i informišete se o detaljima.
"Bilo bi dobro da vozač, prije nego što kaznu plati, po zaprimljenoj obavijesti posjeti policijsku stanicu, gdje se, između ostalog, utvrđuje da li je on upravljao vozilom kad je prekršaj počinjen i slično. Nakon toga se plaća kazna i tek po izmirenim obavezama moguće je produžiti vozačku dozvolu", kaže Izudin Šarić, portparol MUP-a Tuzlanskog kantona.