SNSD predao inicijativu za smjenu Konakovića, tvrde da je vrijeđao dan RS-a
Šefica Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić rekla je da je danas ovom domu predata inicijativa za smjenu ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića.
Vulić je rekla da je inicijativa za rekonstrukciju Vijeća ministara upućena jer je Konaković u nekoliko slučajeva postupao ili drugima dao, odnosno proslijedio, instrukciju za postupanje bez usaglašenog stava Predsjedništva BiH koje je, prema Ustavu BiH, nadležno za vođenje vanjske politike BiH.
U obrazloženju inicijative navedeno je da je Konaković svojim izjavama i postupcima narušio ugled institucije koju predstavlja i doveo u pitanje osnovne vrijednosti Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
“Posebno izjavom kojom je vrijeđao Dan Republike Srpske te pozivao na njegovo proglašenje danom žalosti u Vijeću ministara, kao i slanjem ličnih diplomatskih nota u ime Ministarstva, Konaković je pokazao nepoštovanje Republike Srpske, njenih institucija i građana”, navodi se u inicijativi.
Konaković ovakvim postupcima, kako je navedeno u inicijativi, djeluje suprotno duhu tolerancije, suživota i poštovanja prava konstitutivnih naroda BiH, što narušava povjerenje u njegov rad u Vijeću ministara.
“Ovim činom prekršena je odgovornost nosioca javne funkcije. S obzirom na navedeno, zahtijevamo hitno pokretanje procedure za smjenu ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića i rekonstrukciju Vijeća ministara”, piše u inicijativi koja je dostavljena predsjedavajućem Predstavničkog doma Denisu Zvizdiću.
Podsjećanja radi, Ustavni sud BiH do sada je tri puta presudio da je proslava 9. januara kao Dana RS neustavna.
Do sada, niko nije krivično odgovarao za to krivično djelo.
Ustavni sud BiH je proglasio 9. januar neustavnim zato što Vlasti RS slave 9. januar, datum kada je 1992. godine u Sarajevu tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine.
Cilj je bio da se taj dio BiH potom pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.
Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, koji su osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata.
Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom na teritoriji RS.
Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i deklaracija i Ustav Srpske Republike BiH. Ustavni sud BiH je, 23 godine kasnije, u novembru 2015. donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a, neustavan.
Osim što se Ustavni sud u obrazloženju osvrnuo i na događaje iz 1992. godine, utvrdio je i da se tad obilježava i krsna slava Republike Srpske – Sveti arhiđakon Stefan, pa se doživljava i kao vjerski praznik.
Ustavni sud BiH nije osporio pravo na dan Republike Srpske, ali je utvrdio da “Dan RS-a” ne može biti 9. januar.