Dodik bijesan: Zbog čega je predsjednik RS razljutio Turke?
Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta Republika Srpska vratio se danas iz bugarskog Burgasa gdje je više časova čekao dozvolu za prelet njegovog aviona preko teritorije Turske.
Dodik je, na poziv predsjednika Jermenije Serža Sargsjana, krenuo u Jerevan gdje je trebao da sljedeća dva dana učestvuje u manifestacijama posvećenim obilježavanju 100 godina od stradanja Jermena.
Podsjećajući da je na poziv predsjednika Jermenije da dođe na stogodišnjicu obilježavanja zločina nad Jermenima krenuo danas na put i trebao sutra i prekosutra da učestvuje na nizu ceremonija Dodik je rekao da "kao što ste čuli dobili smo odobrenje jermenskih vlasti i tek smo u Burgasu saznali da je taj let odbijen i rekli su nam da čekamo”.
Prema njegovim riječima čekali su od 10.45 časova, po našem vremenu do 15 časova i odlučili su da se vrate jer su “upadali u loše vrijeme i mrak, i nije bilo izvjesno da će dobiti dozvolu”.
“Da parodija bude još veća kada smo došli (na aerodrom Mahovljani kod Banjaluke) dobili smo informaciju da smo dobili dozvolu, ali da se nismo vratili vjerovatno je ne bi ni dobili. U svakom slučaju ne želim da dajem nikakve kvalifikacije, ali ako je neko želio da spriječi obilježavanje na ovaj način, to se ne može spriječiti na ovaj način", rekao je Dodik dodavši kako je od stradanja Jermena prošlo 100 godina.
Pojašnjavajući kako Turska ne priznaje termin genocid nad Jermenima, Dodik je rekao i da je ta zemlja prisutna na nekim drugim mjestima kada se solidariše ili na neki drugi način obilježava žrtva.
"Ovdje se samo trebala desiti ceremonija sjećanja na žrtve”, kazao je Dodik po slijetanju na aerodrom Mahovljani.
Pilot Sreten Ilić objasnio je da su u Burgasu od Bugarske dobili obavještenje bez obrazloženja da im Turska nije odobrila prelet preko svoje teritorije. Odobrenje za slijetanje avion avion s Dodikom je dobio Jermenije je dobio juče.
- Davutoglu izrazio saučešće -
Turski premijer Ahmet Davutoglu je u pisanoj poruci odao počast Armenima koji su živote izgubili u peridu sloma Osmanskog carstva 1915. godine i da suosjeća u bolima njihove djece i unuka.
Ističući da su se u posljednjim godinama Osmanskog carstva desile mnoge patnje koje su ostale duboko urezane u sjećanju mnogih stanovnika različite vjerske i etničke pripadnosti, premijer Davutoglu je kazao da suosjeća s unucima svih ljudi koji su stradali u tom periodu Prvog svjetskog rata.