Zaostajanje u razvoju beba: Kada je uobičajeno, a kada zaista kasne?
Pojam zaostalosti u razvoju liječnici koriste kada dijete ne zadovoljava prosječnu razvojnu prekretnicu u razdoblju u kojem to većini drugih vršnjaka uspijeva. To je posebno vidljivo kod beba.
Iako liječnici smatraju kako ne postoji točno određeno razdoblje kada bi dijete trebalo naučiti određene radnje, ipak postoje određene smjernice po kojima se vidi zaostaje li beba ipak malo u razvoju.
Tako je uobičajeno da dijete počinje puzati oko 6 mjeseci starosti. Ako ima višak ili premalo kilograma, puzanje će vjerojatno započeti oko 8. mjeseca. Ako dijete ne započne puzati ili ne može samostalno sjediti kako se približava prvi rođendan, tada se može tvrditi da dijete pati od određenih razvojnih kašnjenja i potrebno je zatražiti savjet liječnika.
Najuočljivije su tegobe spore komunikacije s okolinom ili loše komunikacije popraćene nedostatkom određenih vještina. Ako djetetu velike probleme predstavlja odvikavanje od pelena i slično, svakako je potrebno savjetovati se s pedijatrom kako bi se otkrio uzrok problema.
Koji su znakovi upozorenja da dijete pati od zaostajanja u razvoju?
Do 8. sedmice: Dijete ne može držati glavicu u zraku.
Nakon 8. sedmice: Beba nema snage u rukama i često se vrlo nepravilno izvija, što može štetiti razvoju kralježnice.
Između 8. i 12. sedmice: Kada uhvatite dijete za struk, ono pokazuje nelagodu.
Između 12. i 16. sedmice: Dijete još uvijek ima problema s prihvaćanjem stvari u ruke i vrlo malo drži glavu u zraku.
Nakon 16. sedmice: Ne može koordinirati ruke i noge i određeni predmet staviti u usta kada to pokuša.